کوه خواجه در جریان سیل سیستان و بلوچستان آسیب دید

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان می‌گوید: به دنبال وقوع سیل در سیستان و بلوچستان آسیب‌هایی به کوه خواجه وارد شد، اما میزان آسیب به شهر سوخته به واسطه‌ محوطه بودنش بسیار کمتر است.

چمدان به دنبال بارش باران‌های شدید در استان سیستان و بلوچستان مدیریت شهری در این نقاط مختلف این استان تا کنون خبر داده‌اند که شهرستانهای خاش، دلگان و روستاهای حاشیه تفتان در محاصره سیل قرار گرفته‌ و در پی آن مردم برخی شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان تا کمر در آب فرو رفته‌اند، از سوی دیگر مسؤولان میراث فرهنگی استان همچنان در حال بررسی و پایش آثار تاریخی در معرض سیل هستند اما به دلیل پراکندگی آثار، هنوز امکان ارائه‌ی گزارش نهایی را پیدا نکرده‌اند.

مهدی ارباب‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تعداد و پراکندگی آثار تاریخی در این استان پهناور بیان می‌کند: در این شرایط به حدود چهار روز زمان برای بررسی کامل همه‌ی آثار تاریخی در معرض تهدید سیل در استان نیاز داریم، تا بتوانیم گزارش کاملی از آسیب‌ها ارائه دهیم.

او اضافه می‌کند: چیزی حدود هزار و ۸۵۶ اثر تاریخی ثبت شده در کل استان قرار دارد که باید منتظر بررسی و ارائه‌ی گزارش توسط کارشناسان مناطق مختلف استان باشیم تا بتوانیم گزارش آسیب‌های وارد شده را به طور دقیق ارائه کنیم.

وی با اشاره به این‌که تا کنون  براساس گزارش‌های رسیده متاسفانه برخی ازآثار تاریخی استان آسیب دیده‌اند، اظهار می‌کند: وضعیت بارندگی به خصوص در جنوب استان بسیار شدید بوده است و تاکنون مشخص شده که بخش‌هایی از خانه تاریخی «شمسی» در زاهدان و بخش‌هایی از کوه خواجه دچار آسیب شده‌اند.

او اما با بیان این‌که شهر سوخته یک محوطه‌ی تاریخی است، می‌افزاید: میزان آسیب‌مان در این محوطه بسیار کمتر است. اما جایی مانند کوه خواجه که کلا بناست، آب‌شستگی به دنبال باران‌های شدید، بخش‌های فرسوده را آسیب بیشتری مواجه می‌کند.

ارباب‌نیا با اشاره به این‌که موزه منطقه‌ای سیستان و بلوچستان به عنوان نخستین موزه منطقه‌ای ساخته شده در کشور، سازه‌ای بسیار قوی دارد به گونه‌ای که در بزرگترین حملات نظامی نیز هیچ‌گونه آسیبی نمی‌بیند، ادامه می‌دهد: موزه‌های سطح استان نیز تا کنون با مشکلی مواجه نشده‌اند. هر چند مرمت در موزه چابهار که سال گذشته از سیل آسیب دید، هنوز درحال انجام است اما خوشبختانه دیگر موزه‌های کشور مشکلی ندارند.

وی اظهار می‌کند: سال گذشته به مدیریت بحران اعلام کرده‌ایم که خسارت بارندگی و سیل چه میزان بوده و تخصیص اعتبار نیز از سمت آن‌ها هرچند هنوزابلاغ نشده اما اعلام کردند که تخصیص داده شده است تا بتوانیم بخش‌هایی آسیب دیده در سیل گذشته را برطرف کنیم.

 

مردم سیستان و بلوچستان نیاز شدید به اقلام امدادی دارند

شهرستانهای خاش، دلگان و روستاهای حاشیه تفتان در محاصره سیل قرار گرفته‌ و در پی آن مردم برخی شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان تا کمر در آب فرو رفته‌اند

مدارس ۱۲ شهر تعطیل شده و امکانات هلال احمر برای کمک رسانی کافی نیست چرا که امکانات و زیرساخت‌های مناسب به اندازه کافی برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستایی و نیز خدمات رسانی به سیل زده‌های محروم استان وجود ندارد. 

کد خبر 247602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =