چند درصد ایرانی‌ها سفر نوروزی رفتند؟ | آمار مسافران نوروز ۹۹ چقدر است؟

وزیر راه و شهرسازی درباره سفرهای نوروزی با خودروهای شخصی بدون ذکر آمار گفت که این ترددها کاهش چشمگیر داشته و البته سازمان راهداری با آمار و جزئیات بیشتر گفته است که در ۱۲ روز تعطیلات نوروز به‌طور میانگین روزانه ۴۷۴‌ هزار خودرو شخصی در جاده‌ها تردد داشته است.

با شیوع کرونا اخبار ضد و نقیضی درباره مسافرت نوروزی ایرانی‌ها منتشر شد و مسافران با انتقادهای تند بسیاری از کاربران فضای مجازی مواجه شدند. از آن‌سو، برخی دیگر از کاربران اعتقاد داشتند سفرهای نوروزی مردم به عمد پررنگ شده است تا تقصیر شیوع کرونا به گردن آنها بیفتد. حالا گزارش آماری ترددهای نوروزی به رسم هر سال آماده شده است و نشان می‌دهد که مسافران هواپیما، قطار و اتوبوس‌های بین شهری به‌طور قابل توجهی ریزش داشته و سفر با خودروهای شخصی هم تقریبا به نصف سال‌های گذشته رسیده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در همین زمینه به پایگاه اطلاع‌رسانی وزارتخانه‌اش گفته است که تقریبا تمامی مسافران قطار قید سفرهای نوروزی را زدند و امسال سفرهای ریلی ۹۴‌درصد کاهش داشته است. پس از قطار، اتوبوس‌های بین شهری هم ۷۵‌درصد مسافران نوروزی‌شان را نسبت به ‌سال گذشته از دست دادند و شرکت‌های هوایی با ریزش ۷۰‌درصدی مسافران‌شان در رده سوم ایستادند.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن ایرلاین‌ها هم به ایلنا گفته بود که رویگردانی مسافران از سفرهای هوایی همچنان ادامه دارد، به‌طوری که ایرلاین‌ها زیان سنگین ۳‌هزارمیلیارد تومانی متحمل شده‌اند و سه شرکت هواپیمایی هم به‌طور کامل تمام هواپیماهایشان را به پارکینگ‌ها منتقل کرده‌اند.

در این میان، نکته چالش‌برانگیز قرنطینه نوروزی، سفر با خودروهای شخصی بود که پیکان تیز انتقادهای مردم آن را نشانه گرفت. وزیر راه و شهرسازی درباره سفرهای نوروزی با خودروهای شخصی بدون ذکر آمار گفته است که این ترددها کاهش چشمگیر داشته است و البته سازمان راهداری با آمار و جزئیات بیشتر گفته است که در ۱۲ روز تعطیلات نوروز به‌طور میانگین روزانه ۴۷۴‌هزار خودرو شخصی در جاده‌ها تردد داشته است.

این سازمان گزارش داده است که تردد خودروهای شخصی در جاده‌ها به حدود نصف‌ سال گذشته رسیده است. بنا بر این گزارش، در تعطیلات نوروزی ۷‌میلیون و ۱۷۰‌هزار وسیله نقلیه سبک و سنگین تردد داشته است. آمار پارسال ۱۴‌میلیون و ۱۳۰‌هزار دستگاه بوده است.

در پایان اینکه گویا بیشتر مسافران نوروزی که با خودروهای شخصی‌شان به سفر رفته بودند روز پنجشنبه به شهرهایشان برگشته‌اند. آمار منتشرشده سازمان راهداری در روز جمعه، پانزدهم فروردین نشان می‌دهد که روز پنجشنبه ترددهای برون‌شهری به یکباره ۱۱۵‌درصد نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

منبع: روزنامه شهروند

کد خبر 248447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =