افزایش بیماران تهرانی مبتلا به کرونا در نتیجه سفرها

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از رشد پنج درصدی بیماران مراکز درمانی و رشد ۱۲ درصدی بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از رشد پنج درصدی بیماران مراکز درمانی و رشد ۱۲ درصدی بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد

رشد پنج درصدی بیماران مراکز درمانی و رشد ۱۲ درصدی بیماران بدحال

دکتر زالی ضمن ابراز تاسف از عدم توجه مردم تهران به پویش "در خانه بمانیم" و خودداری کردن از سفرهای نوروزی اظهار داشت: براساس گزارش‌های واصله، ترددهای مردم برای خروج از تهران و رفتن به سفر از روز ۲۵ اسفندماه آغاز شد که متاسفانه یکی از پرترددترین روزها برای خروج از تهران بود.

وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد مردم هشدارها را جدی نگرفته‌اند و به اشتباه تصور می‌کنند که کرونا ویروس یک بیماری نسبتا ساده مثل سرماخوردگی است. در حالی که کرونا یک بیماری کشنده است و در ۲۰ درصد موارد منجر به بروز فرم بسیار شدید بیماری در مبتلایان می‌شود که نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را دارند.

وی ضمن ابراز تاسف اعلام کرد: متاسفه براساس آمار، امروز پنج درصد رشد مراجعان به مراکز درمانی در تهران را داشتیم.

زالی با ذکر این مطلب که تعداد زیادی از مسافران تهرانی یا در استان‌های مقصد آلوده خواهند شد و یا اینکه با دوره نهفتگی از تهران خارج می‌شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه شب گذشته تعدادی از شهروندان تهرانی که به استان‌های خراسان رضوی، هرمزگان و یزد سفر کرده بودند به دلیل بروز علایم بیماری در بیمارستان‌های سه استان مذکور بستری شدند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا به برنامه‌های طراحی‌شده برای کنترل و غربالگری مسافران تهرانی درهنگام بازگشت به تهران اشاره و تصریح کرد: هفته سوم فروردین‌ماه اوج بازگشت مسافرانی است که احتمالا یا آلوده‌تر از هنگامی هستند که از تهران خارج شده‌اند و یا این که در هنگام خارج شدن در دوران کمون بیماری بودند.

وی با اشاره به موج بازگشت مسافران تهرانی برای بازگشت مجدد آنان یادآور شد: برای کنترل و غربالگری این مسافران در مبادی ورودی شهر برنامه‌هایی را با کمک و همراهی دولت و استانداری و ... تدارک دیده‌ایم اما واقعیت این است که این غربالگری به صورت تب‌سنجی، حداقل اثربخشی را دارد، زیرا ممکن است فرد درهنگام غربالگری در دوره نهفتگی بیماری و بدون تب باشد. در ۵ تا ۶۰ درصد بیماران، تب مشاهده می‌شود و ممکن است در هنگام غربالگری تب نداشته باشند.

زالی تاکید کرد: اگر همین الان هم با کمک مردم بتوانیم خروج از تهران را متوقف کنیم بار کمتری ناشی از شیوع بیماری در روزهای آتی به ما تحمیل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: درطی ۲ روز گذشته حدود ۴,۹ درصد رشد مراجعان به مراکز درمانی را شاهد بودیم و حدود ۱۲ درصد رشد بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را داشتیم. متاسفانه این آمار کماکان تصاعدی و تغییر نکرده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اظهار نگرانی نسبت به بازگشت مسافران تهرانی به شهر تهران، تصریح کرد: این افراد علاوه بر این که ممکن است با آلودگی به تهران بازگردند، امکان دارد انواع مختلفی از ویروس‌های بیماری‌زا را با خود به تهران بیاورند.

منبع: تسنیم

کد خبر 248299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =