طرح مطالعه و مرمت قلعه پرتغالی ها ی جزیره لارک آماده می شود

چمدان : قلعه لارک یکی از 4 قلاع باقی مانده پرتغالی ها است که سال 82 با شماره 10922 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

«اشکان مختاری» معاون میراث فرهنگی استان هرمزگان در رابطه با وضعیت این بنای ارزشمند تاریخی می گوید: قلعه پرتغالی لارک یکی از قلاع 4 گانه پرتغالی هاست که در اوایل دوره صفویه به دستور آل فونسو آلبرکرک ساخته می شود.

او می گوید: این قلعه که بعد از قلعه پرتغالی های هرمز بزرگترین قلعه هرمزگان محسوب می شود در سالیان گذشته بر اثرعوامل انسانی و طبیعی مورد آسیب های جدی قرار گرفت.

آن طور که معاون میراث فرهنگی هرمزگان می گوید: در دور دوم سفرهای ریاست جمهوری به دلیل اهمیت این اثر تاریخی، قلعه لارک جزو اولویت های مصوبات قرار گرفت. درحال حاضر 80 میلیون تومان برای ایجاد طرح مرمت قلعه لارک در نظرگرفته شده که سال جاری به محض تخصیص اعتبار عملیات مرمت و حفاظت آن آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مختاری می افزاید: درحال حاضر طرح خدمات این قلعه آماده شده است و طرح مطالعه تا پایان تابستان به پایان می رسد.

قلعه پرتغالی لارک دارای چهار برج است و مصالح آن از سنگ لاشه و سنگ های مرجانی و گچ نیمکوب (ساروج) است. همچنین ساختار بنا به صورت دو طبقه شامل زندان، سربازخانه، محل نگهداری سلاح و مقر فرمانداری و حیات مرکزی می
شود.
کد خبر 32865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =