همه آنچه که باید برای سفر در زمان کرونا بدانید

گسترش و پخش سریع ویروس COVID-19 در سراسر جهان صنعت مسافرتی بین‌المللی را به آشوب کشید. با توجه به ترس از قرار گرفتن در معرض این ویروس جدید، که از اواخر ماه دسامبر در 79 کشور جهان گسترش یافت، تعداد بسیار زیادی از مسافران تصمیم به ماندن در خانه‌های خود گرفتند.

این ویروس که برای اولین بار در ووهان چین کشف و هنوز هیچ واکسنی برای آن یافت نشده است، نگرانی‌های بسیاری را در سراسر جهان برانگیخته است. دولت‌ها با بستن مرزهای خود با کشورهای آلوده و ممنوعیت ورود مسافران از این مناطق، سعی در جلوگیری از شیوع آن دارند. در این بین، بسیاری از شرکت‌ها کنفرانس‌های بزرگ و بین‌المللی خود را لغو و مسابقات ورزشی جهانی نیز به تعویق یا به مکانی دیگر منتقل شده‌اند. همچنین شرکت‌های هوایی بیشتر پروازهای خود به مناطق چین، کره جنوبی، ایتالیا و ایران را متوقف کرده‌اند.

با این شرایط آیا باید برنامه سفری خود لغو یا به تعویق انداخت؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، توصیه می‌شود افراد سالخورده و دارای شرایط خاص، از سفر به مناطقی که کرونا در آن‌ها گزارش شده یا مشکوک به آن هستند پرهیز کنند و سفر خود را تاخیر بیندازند. این به دلیل خطر بالا و کشندگی این بیماری در افراد مسن و دارای بیماری‌های مزمن است در صورتی که در 80 درصد موارد گزارش شده این بیماری بسیار خفیف است و کشندگی ندارد.

در سایت WHO روزانه لیست کشورهای آلوده شده به این ویروس در حال بروزرسانی است. برای مثال در آسیا کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور و تایلند به این ویروس مبتلا شده‌اند. در بین کشورهای اروپایی ایتالیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا و چندین کشور دیگر قرار دارند. همچنین در بین کشورهای خاورمیانه ای، ایران، امارات و لبنان به این ویروس آلوده شده‌اند. اما تنها یک کشور آفریقایی الجزیره درگیر این ویروس شده است.

اما چگونه می‌توان در سفر از خود مراقبت کرد؟

اگر قصد ادامه دادن به برنامه‌های مسافرتی خود را دارید، بهتر است چندین توصیه کلیدی را رعایت کنید. این توصیه‌ها شامل مرتب شستن دست‌ها، پوشاندن بینی و دهان هنگام عطسه یا سرفه و در صورت بروز علائم مشابه تماس با خدمات بهداشتی و درمانی است. همچنین آگاه بودن از اطلاعات کشوری که به آن سفر می‌کنید بسیار ضروری و مهم است.

aljazeera.com

کد خبر 248193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =