جاذبه‌های گردشگری نوشهر چیست و در سفر به نوشهر کجا برویم؟

نوشهر یکی از شهرهای مازندران است. این شهر شامل دو بخش کوهستانی و جلگه‌ای است که به‌همین دلیل نقاط گردشگری طبیعی و بکر فراوانی دارد.  

برای رفتن به مازندران ۳ محور اصلی فیروزکوه، هراز و چالوس وجود دارد؛ چنانچه قصد سفر به سمت مازندران را دارید و محور چالوس انتخاب شماست، ابتدا از این محور، وارد شهر چالوس و سپس نوشهر می‌شوید. این شهر نیز به جز سواحل زیبا نقاط گردشگری بسیاری دارد.

تنگ‌دار

تنگ‌دار دره‌ای بسیار عمیق و باریک است که از وسط‌ آن رودخانه‌ای می‌گذرد. برای رفتن به این منطقه اگر از جاده چالوس حرکت کنیم، در دوراهی چالوس و نوشهر به سمت نوشهر می‌پیچیم و وارد جاده کشک‌سرا می‌شویم. این جاده ۸ کیلومتر قبل از نوشهر در جاده باریکی از کنار پلی در سمت راست به روستا می‌رسد. بعد از کوشک‌سرا یا همان کشک سرا وارد یک جاده خاکی می‌شوید و در دوراهی به سمت راست حرکت می‌کنید تا به پل رودخانه کرکو برسید. اینجا باید خودروی خود را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید. تابستان مناسب‌ترین فصل برای آب‌تنی در تنگ‌دار است.

تنگ‌دار

بازار نوشهر

اگر به بازارگردی علاقه دارید، بازار روز نوشهر یکی بازارهای جذابی است که می‌توانید با گشت و گذار و خرید در این بازار پرهیاهو حس خوب زندگی را درآن تجربه کنید. انواع سبزی‌های محلی و ماهی تازه دراین  بازار قابل تهیه است.

تالاب ارواح یا ممرز

دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. شاخه درختان به ‌صورت خشک‌شده‌ از این دریاچه سربرآورده‌اند که همین موضوع  شکلی ترسناک به دریاچه داده و به دریاچه ارواح معروف شده است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. این تالاب در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده‌است.  

تالاب ارواح

سد و دریاچه آویدر

اگر از نوشهر به سمت نور حرکت کنید بعد از گذشتن از پارک جنگلی سیسنگان در نزدیکی روستای صلاح‌الدین‌کلا، تابلویی در همان مسیر شما را به سمت سد زیبای آویدر هدایت می‌کند. در اطراف این دریاچه زیبا قایق‌هایی قرار دارد تا بتوانید با قایق‌سواری لذت بیشتری از مناظر بکر ببرید.   

دریاچه آویدر

لاشک

لاشک، روستایی ییلاقی از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر است. چنانچه در تابستان قصد سفر به نوشهر دارید می‌توانید از آب و هوای خنک این روستا لذت ببرید.

لاشک

دیو چشمه

دیوچشمه در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب‌شرقی نوشهر در منطقه کوهستانی و ییلاقی کجور واقع شده‌است. ضرب‌المثلی بین اهالی این منطقه وجود دارد که می‌گوید: «هر که آب دیو چشمه را بخورد، دوباره به این منطقه بازمی‌گردد». آب زلال این چشمه خستگی سفر را از تن به‌در می‌کند.

دیو چشمه

آبشار زانوس

آبشار زانوس در روستای زانوس از توابع بخش کجور قرار دارد.  دسترسی به این آبشار بسیار راحت است، زیرا در نزدیکی جاده آب از ارتفاع زیاد سرازیر می‌شود و به سنگ‌های صخره‌ای برخورد می‌کند و آب به صورت قطرات ریز بر زمین می‌ریزد.

آبشار زانوس

کندلوس

بی‌شک کندلوس یکی از زیباترین روستاهای مازندران و ایران است. این روستا  با آب و هوایی ییلاقی در منطقه کجور نوشهر قرار دارد.  کندلوس درزمینه گردشگری بسیار شناخته شده است و هرساله افراد زیادی از اقصی نقاط کشور برای بازدید به آن سفر می‌کنند. قصه عاشقانه «مینا و پلنگ» نیز که نقل زبان کجوری‌هاست و جزو افسانه‌های مازندران محسوب می‌شود، در کندلوس برایتان تداعی می‌شود، زیرا خانه مینا در این روستا قرار دارد.

آبشار دارنو

آبشار دارنو نوشهر از زیباترین آبشارهای موجود در شمال است. آبشار دارنو یکی از هفت مجموعه آبشار به هم پیوسته در جنگل‌های نوشهر است که ۲۵ متر ارتفاع دارد. برای رسیدن به این آبشار از یک جاده جنگلی می‌گذرید. در این مسیر زیبا گذر زمان را متوجه نمی‌شوید. بهتر است که قبل از رفتن به این آبشار از راهنمایی محلی کمک بگیرید تا گم نشوید.  برای رسیدن به این مجموعه آبشارها باید از سمت چالوس و از کمربندی نوشهر به سمت جاده معدن‌سنگ نوشهر حرکت کنید و تا منطقه‌ دریاچه فراخین پیش بروید. آبشار دارنو در کنار دریاچه فراخین قرار گرفته‌است.

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است؛ دریاچه‌ای بکر که در دل جنگل قرار دارد. اگر از هیاهوی شهر خسته شده‌اید بی‌شک سکوت اطراف این دریاچه ذهنتان را آرام می‌کند.

دریاچه خضرنبی

دریاچه خضرنبی از دیدنی‌های نوشهر است که در ارتفاع حدود ۲ هزار متری از سطح دریای خزر در منطقه کوهستانی کجور قرار دارد. روستاییان روستای نیمور که نزدیک‌ترین محل مسکونی به این دریاچه است، بر این باورند که روزی این دریاچه محل عبور حضرت خضر پیامبر بوده‌است. این دریاچه مناظر و چشم‌انداز بسیار بکری دارد.

پارک جنگلی سی‌سنگان

پارک جنگلی و ساحل سی‌سنگان از جاذبه‌های گردشگری معروف نوشهر است. این پارک در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد.

همشهری

کد خبر 247864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =