چمدان: «مازیچال» روستایی رویایی در کلاردشت مازندران است که به گردشگران را مجذوب خود می‌کند. یکی از نکات قابل توجه درباره این روستا ساکنان آن است که به طور موقت در اینجا زندگی می‌کنند. اینجا روستایی ییلاقی است که ۵۰ تا ۶۰ خانوار از اواخر خرداد تا اوایل پاییز در آن سکونت دارند.

«مازیچال» در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا چشم‌اندازی وسیع و رویایی از رامسر تا چالوس و دریای خزر را به گردشگران تقدیم می‌کند. مسافرانی که به این دهکده زیبا سفر می‌کنند سبزی جنگل، آبی دریا و سفیدی ابرها و قطرات باران را همزمان تجربه می‌کنند.

اهالی مازندران در گویش محلی مازیچال را مووزی چال تلفظ می‌کنند. در زبان مازندرانی «درختان بلوط» را «مازی» و «گودال» یا «چاله» را «چال» می‌گویند و از آنجا که این جنگل پر از درختان بلوط است این منطقه را «مازیچال» یعنی «گودال‌ها و دره‌هایی مملو از درختان بلوط» می‌گویند.

مازیچال کجاست؟

برای سفر به مازیچال از جاده چالوس به مرزن آباد بروید٬ سپس به سمت کلاردشت تغیر مسیر دهید. از میدان اصلی کلاردشت حدود ۷ کیلومتر در جاده عباس‌آباد به پیش بروید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید. از ابتدای جاده خاکی مازیچال ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت کنید تا به مازیچال برسید. مازیچال پر از صحنه‌های به یاد ماندنی است.

اگر از میان جنگل عبور کنید به مراتعی زیبا در ارتفاعات خواهید رسید. اگر اهل سفر با چادر و طبیعت‌گردی هستید همین جا باید چادرتان را برپا کنید تا شب رویایی مازیچال را با صدای جنگل و باران و جیرجیرک‌ها به صبح دل انگیزی با صدا پرندگان پیوند بزنید. البته برای اینگونه طبیعت گردی‌ها و سفرهای رویایی باید همراهی آگاه به منطقه همراهتان داشته باشید. به هیچ عنوان بدون راهنما به این سفر رویایی نروید.

بهترین زمان سفر به مازیچال

نیمه دوم بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این نقطه زیبای مازندران است. در این فصول سال از سرما و بارش برف در امان خواهید بود و لذت بیشتری از سفرتان خواهید برد. مازیچال در پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص خود را دارد اما سرمای هوا و سختی جاده ممکن است سفرتان را با مشکل همراه کند.

در مازیچال چه بخوریم؟

روستاییان مازیچال بیشتر به دامپروری مشغول هستند و بهترین خوردنی‌ مازیچال لبنیات تازه است. اگر به این روستاییان رسیدید از آنها پنیر یا ماست بخرید. مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد بنابراین باید غذا و خوراکی‌های مورد نیاز را با خودتان همراه داشته باشید.

در سفر به مازیچال چه چیزهایی با خود ببریم؟

لباس گرم اولین نکته‌ای است که در سفر به مازیچال نباید فراموش کنید. حتی اگر در فصل تابستان به این نقطه رویایی می‌روید لباس گرم همراه خود بردارید. کفش مناسب پیاده‌روی، کیسه خواب، چادر، پاوربانک، چراغ قوه و باتری اضافه نیز حتما باید همراهتان باشد.عکس‌ها: ایرنا - احسان نادری پور
کد خبر 235235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =