ایران در پی تهدید اماکن فرهنگی ایران از سوی ترامپ به یونسکو نامه نوشت

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در نامه ای خطاب به مدیرکل سازمان علمی فرهنگی و آموزشی یونسکوف نوشت: رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در اقدامی شگفت‌آور و غیرمتمدنانه در توییتی مکان‌های مهم فرهنگیِ تمدن چندین هزار ساله ایرانی را تهدید به تخریب و نابودی کرده است.

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران ضمن تبریک سال نوی مسیحی خطاب به اودری ازوله، مدیرکل سازمان علمی فرهنگی و آموزشی یونسکو گفت: همان‌طور که مستحضرید رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در اقدامی شگفت‌آور و غیرمتمدنانه در توییت مورخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸مکان‌های مهم فرهنگیِ تمدن چندین هزار ساله ایرانی را تهدید به تخریب و نابودی کرده است.

در متن این پیام آمده است: به‌خوبی می‌دانید که براساس مصوبه سازمان ملل متحد این اقدام ناقض هنجارهای بنیادین جامعه جهانی به شمار می‌رود.

متاسفانه در دهه گذشته جهان شاهد ظهور گروه‌های افراطی مانند داعش می‌‍‌باشد که با چنین اندیشه‌های خطرناکی ضربه‌هایی کاری و جبران ناپذیر به میراث فرهنگی بشری در کشورهای منطقه ما وارد آوردند. آنها با تخریب بناهای تاریخی و کهن، فرهنگ و تمدن بشری را مورد هدف قرار دادند. اینک که به برکت فداکاری و جانفشانی مردم منطقه و رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی ریشه داعش در منطقه خشکانده شد، تفکر و اندیشه خطرناک داعش به زبان رئیس‌جمهور آمریکا بازتولید می‌شود. توییت اخیر رهبر یکی ازبزرگ‌ترین کشورهای جهان به وضوح نماد حمایت همه جانبه از گروه‌های افراطی در تخریب میراث فرهنگی کشورهاست و مجوزی است برای ادامه این کار در آینده.

با توجه به نقش کلیدی یونسکو در حفظ میراث فرهنگی و با تأکید ویژه بر کنوانسیون ۱۹۵۴ حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همین‌طور در راستای رسالت اصلی یونسکو که استقرار صلح و ترویج همزیستی مسالمت‌آمیز میان ملت‌ها است، از سرکارعالی خواستارم،ضمن محکوم کردن این اقدام افکار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه نمایید. بی‌گمان جامعه فرهنگی، نخبگان و دوستداران تاریخ و فرهنگ جهان، منتظر اعلام موضع مناسب سازمان علمی و آموزشی یونسکو به‌عنوان مهم‌ترین سازمان فرهنگی جهان می‌باشند.

منبع: ایرنا

کد خبر 247513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =