حمام تاریخی دمق همدان ثبت ملی شد / حمامی بدون ستون با قدمت 250 سال

حمام تاریخی دمق همدان با مساحت  ۴۰۰ متر مربع در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان‌های رزن و درگزین گفت: حمام تاریخی دمق، با شماره ۳۲۴۴۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. بنای این حمام با مساحت  ۴۰۰ متر مربع در شهر دمق و در فاصله ۲۲ کیلومتری از رزن واقع شده است.

شهروز کهیایی افزود: مصالح به کار رفته در بنای این حمام تاریخی شامل آجر، خشت، گل و ساروج است و در رختکن این حمام قسمت‌های مختلفی از جمله عروس نشین، شاه نشین و دختر نشین ساخته شده است.

کهیایی عنوان کرد: این حمام ستون ندارد که بعد از اجرای پی و دیوار به صورت طاق ضربی درآمده است.

حمام تاریخی دمق

وی ادامه داد: به گفته اهالی و بزرگان منطقه، این بنا حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۸۹ مرمت آن توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان انجام شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رزن و درگزین اضافه کرد: به دنبال مرمت این بنا قسمت‌های بیرونی و قسمت داخلی و بندکشی دیوارها تعمیر و بازسازی شده است.

کهیایی گفت: از ابتدای امسال تاکنون چهار اثر تاریخی شامل حمام تاریخی درگزین ، حمام تاریخی نظام‌آباد، مسجد امام رضا(ع) (مشهور به بابانظر) و حمام تاریخی دمق، در شهرستان‌های رزن و درگزین ثبت ملی شده است.

وی اظهار داشت: تا کنون ۱۲۹ اثر تاریخی در شهرستان‌های رزن و درگزین شناسایی شده که از این تعداد ۷۴ مورد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند.

استان همدان با یک‌هزار و ۸۰۰ جاذبه گردشگری در دسته پنج استان گردشگرپذیر کشور رتبه بندی شده است.

کد خبر 247374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =