گنبد شیخ لطف‌الله دو رنگ شد! | زخم مرمت پرحاشیه به گنبد اعجاب انگیز

مرمت‌ پرحاشیه گنبد شیخ لطف الله را دو رنگ کرد.

چمدان - مرمت عجیب و پر حاشیه گنبد مسجد تاریخی شیخ لطف الله، این اثر ثبت جهانی را دو رنگ کرده است. تصاویر منتشر شده تازه از گنبد شیخ لطف الله نشان می‌دهد که بعد از مرمت این گنبد دو رنگ شده است. گنبدی که یکی از جاذبه‌های جهانی ایران و یکی از معروف‌ترین آثار ایران در سطح جهانی است.

با این وجود مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان که پیشتر درگیر دادن اجازه‌های ویژه به مهمانان یک فم‌تور بوده و چهره‌های اینستاگرامی را روی سقف و کنار گنبد در حال مرمت شیخ لطف‌الله برده است، از این مرمت دفاع می‌کند.

پیش از این مهدی حجت، بنیان‌گذار سازمان میراث فرهنگی به تندی از مرمت گنبد شیخ لطف‌الله انتقاد کرده و گفته بود که گنبد شیخ لطف الله را خراب کرده‌اند. 

امروز نیز نمایندگی استان اصفهان یکی از خبرگزاری‌ها فاش کرده که مسئولان میراث فرهنگی اصفهان برای مرمت گنبد شیخ لطف الله دو بار برنده مناقصه را کنار گذاشته‌اند و با ترک تشریفات این مرمت حساس را به معتمد خود سپرده‌اند که نتیجه آن پایین آوردن گنبد، باز چینی کاشی‌ها و دور رنگ شدن گنبد مسجد شیخ لطف‌الله است.  اتفاقاتی که مدیران وزارت میراث فرهنگی به ویژه مدیر پایگاه جهانی میدان نقش جهان و مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان همچنان آن را تایید می‌کنند و مرمت گنبد شیخ لطف الله را جزو بهترین مرمت‌های کشور معرفی کرده‌اند.

فریدون الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان پس از انتقادات مهدی حجت گفته بود:  استادان برجسته‌ای بر روی گنبد این مسجد کار می‌کنند و افراد ناشی نیستند که از موادی استفاده کنند تا رنگ کاشی عوض شود. بخشی ازآنچه تغییر رنگ برداشت می‌شود، به خاطر پاک‌سازی و بندکشی‌های انجام‌شده است. کاشی قسمت‌های دیگر بند ندارد و به همین خاطر پررنگ به نظر می‌رسد.  

با این وجود مصاحبه‌های منتشر شده از معاون میراث فرهنگی استان اصفهان، مدیر کل استان اصفهان و مدیر پایگاه میراث جهانی میدان نقش جهان حداقل در تعیین قدمت کاشی‌های این گنبد با هم تناقض دارد و دقیقا مشخص نیست قدمت کاشی‌ها و نحوه این مرمت به شکلی بوده است. کارشناسان مختلفی تاکنون این گفته که گنبد شیخ لطف‌الله کاشی صفوی ندارد را رد کرده‌اند. 

مدیران وزارت میراث فرهنگی و مدیران استان اصفهان با وجود تصاویری که تاکنون از تغییر رنگ گنبد معروف شیخ لطف الله منتشر شده توضیح قانع کننده‌ای نداده‌اند و مانند موضوعا مشابه در انتظار این هستند که موضوع تغییر رنگ گنبد نیز شامل مرور زمان شود. 

تاکنون تنها مدیران میراث فرهنگی استان اصفهان درباره وضعیت مرمت این گنبد خاص صحبت کرده‌اند. با وجود اینکه مرمت‌کار این گنبد از چهره‌های شناخته شده در اصفهان است اما وضعیت مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نیازمند بررسی کارشناسان و مرمتکاران مستقل و بررسی توسط رسانه‌ها دارد.

تصاویر گنبد مسجد شیخ لطف الله را پیش و پس از مرمت اخیر ببینید:

پیش از مرمت
گنبد مسجد شیخ لطف الله پیش از مرمت​​​​​​
گنبد مسجد شیخ لطف الله پیش از مرمت

به گزارش چمدان، وضعیت میراث فرهنگی اصفهان در سکوت مدیران اداره کل این استان رو به وخامت رفته و روزانه خبرهای متعدد از تعرض و تخریب بناهای تاریخی در این استان شنیده می‌شود. کم‌کاری مدیران وزارت میراث فرهنگی به پروژه‌های مرمتی نیز کشیده است و آنها پاسخگوی اقدامات خود در این زمینه نیستند. اقداماتی که می‌توانی لیستی از آنها تهیه کرد که هر کدام با ده‌ها حاشیه اجرایی شده‌اند، از تخریب خانه صفوی نائل تا طرح پیاده‌راه در چهارباغ. 

کد خبر 247209

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فرناز كلباسي / خبرنگار تخصصي ميراث فرهنگي و گردشگر IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
    0 0
    با سلام... به زودي گزارش بسيار مفصل ، جامع و تخصصي از روند مرمت گنبد مسجد شيخ لطف الله اصفهان در صفحه ميراث و گردشگري روزنامه «اصفهان زيبا» منتشر خواهد شد كه به بسياري از سوالات و ابهامات اين موضوع مهم پاسخ خواهد داد. ما را دنبال كنيد.