«بانوی آزادی» در هنگ کنگ | اعتراضاتی که گردشگری هنگ کنگ را نابود کرد

اقتصاد هنگ‌کنگ تحت تاثیر اعتراض‌های اخیر با نخستین دوره رکود اقتصادی طی یک دهه گذشته مواجه شده و صنعت گردشگری آن بسیار آسیب دیده است.

چمدان - یورونیوز نوشت: حضور صدها معترض هنگ‌کنگی در مراکز خرید شهر که به درگیری جسته و گریخته با پلیس ضدشورش منجر شد، کسب و کار مغازه‌داران را در ساعت‌های پرمشتری ظهریک‌شنبه مختل کرد.

معترضان ضمن سردادن شعار «هنگ کنگ آزاد باید گردد» در چندین مرکز خرید کوچک و بزرگ شهر حضور یافتند که بلافاصه با واکنش پلیس مواجه شدند ولی مغازه‌داران زیان دیده سعی کردند تا جوانان ماسک‌پوش را در مغازه‌های خود پنهان کنند.

معترضان با وجود پرتاب گاز اشک‌آور و استفاده پلیس از اسپری فلفل به چندین مغازه و شعب بانک‌های چینی حمله کردند و خساراتی به آنها وارد کردند.

معترضان همچون هفته‌های پیش، روانه ایستگاه‌های مترو شدند و در نهایت با مستقر کردن بلوک‌های سیمانی در اطراف شهر به زد و خورد مستقیم با پلیس پرداختند که در جریان آن دو نفر بر اثر اصابت گلوله پلاستیکی مجروح شدند.

بامداد روز یک‌شنبه نیز تعدادی از معترضان مجسمه‌ای را با نام «بانوی آزادی» در بام هنگ‌کنگ مستقر کردند. این مجسمه سفید رنگ که ۳ متر ارتفاع دارد، پیکر زنی معترض است که یک چشم او بر اثر اصابت گلوله پلیس آسیب دیده است.

سازندگان این مجمسه ابراز امیدواری کردند که با استقرار آن بر فراز شهر، انگیزه مردم برای ادامه اعتراض‌ها افزایش یابد.

طی اعتراض‌های ۴ ماه گذشته در هنگ‌کنگ تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ نفر توسط پلیس بازداشت شده‌اند که ۴۰ درصد آنها کمتر از ۱۸ سال دارند.

از اواسط تابستان گذشته تاکنون هنگ کنگ صحنه درگیری معترضان با پلیس و مأموران امنیتی این منطقه بوده است. دلیل نخستین این اعتراض‌ها تصویب قانون استرداد متهمان از هنگ کنگ به چین بود، اما با وجود لغو این قانون، تظاهرات برای مخالفت با تحدید آزادی‌ها و وابستگی هنگ‌کنگ به دولت پکن همچنان ادامه یافت.

کد خبر 246694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =