رونق تور‌های ویژه گیاهخواران در دنیا | سفرهای داخلی گیاهخوارن در ایران به کجا خواهد رسید؟

چمدان: تورهای مخصوص گیاهخواران مدتی است که در نقاط مختلف جهان برپا می‌شود و طرفداران خود را دارد. معمولا یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سفر خوراک است و این مساله کار را برای گیاهخوارانی که همراه دیگر افراد با تور سفر می‌کنند دشوار می‌کند. معمولا  تورها بر اساس رژیم غذایی گیاهخواران برنامه‌ریزی نمی‌شود و گیاهخواران در این سفرها باید بگردند تا ببینند در منو غذای رستوران یا کافه منتخب تور چه چیزی مناسب برای آنها پیدا می‌شود، همچنین پیدا کردن رستوران مناسب ممکن است در کشورها و شهرهای گوناگون برای افراد سخت باشد در حالی که در تورهای ویژه گیاه‌خواران برنامه ریزی به گونه‌ای است که آنها بتوانند وعده‌های غذایی یا میان وعده‌ها را در بهترین رستوران‌های گیاهخواران داشته‌ باشند.

در سفر به کشورهای شرقی همانند هند یا نپال که گیاهخواری بخشی قابل توجهی از فرهنگ غذایی آنهاست، احتمالا پیدا کردن رستوران‌های ویژه گیاهخواران چندان دشوار نیست اما در اغلب کشورها گوشت یا محصولات دامی ماده غذایی حاکم بر رژیم‌های غذایی است مخصوصا در اروپا و کشورهای غربی، به همین خاطر هم با افزایش گرایش به گیاهخواری تورهای ویژه گیاهخواران در اروپا افزایش پیدا کرده‌است.

در برخی از این تورها برنامه‌هایی اضافه از آنچه در دیگر تورها وجود دارد هم در اولویت قرار می‌گیرد، مثلا برنامه بازدید از مزرعه‌های ارگانیک که محصولات گیاهی تولید می‌کنند و از جاذبه‌های گردشگری کشاورزی هستند، معمولا در این تورها قرار می‌گیرد.

تورهای داخلی گیاهخواری در ایران


سفرهای گروهی برپایه گیاهخواری چند سالی است که توسط برخی باشگاه‌های یوگا در ایران برنامه‌ریزی می‌شود اما معمولا این سفرها در گروه گردشگری ورزشی جای می‌گیرند و هدف از سفر انجام ورزش یوگا در طبیعت و تجربه یک سبک زندگی جدید است اما برای گردشگری تاریخی، فرهنگی و ... معمولا تورهای ویژه گیاهخوارن وجود ندارد اما باید دید با افزایش گیاهخواران برنامه‌ریزی تورهای داخلی به چه سمت می‌رود.

سفرهای گیاهخوارهان در داخل ایران معمولا با مشکل روبروست چرا که کمتر رستوران‌های شناخته شده ویژه این افراد در شهرهای کوچک ایران دیده‌می‌شود یا اینکه در منو رستوران‌ها بخش ویژه‌ای در این زمینه وجود ندارد و ممکن است گردشگران اطلاعات کافی در مورد غذاهای محلی و بومی هر منطقه نداشته باشند در حالی اگرچه غذاهای بر پایه گوشت و محصولات دامی شهرت بسیاری در میان غذاهای بومی ایران دارند اما  تنوع غذاهای بومی در ایران آنقدر زیاد است که با یک ساماندهی و آموزش به جوامع محلی در این زمینه، ایران می‌تواند مقصد گردشگری گیاهخواران از سراسر جهان باشد.

اپلیکیشن‌ها به کمک شما می‌آیند


امروزه اپلیکیشن‌های مختلفی برای گوشی‌های هوشمند ساخته‌شده که مکان رستوران‌های مناسب برای گیاهخواران را در مناطق مختلف دنیا نشان می‌دهد، از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به «Happy COW»، «vegman»، «veganxpress» و ... اشاره کرد.
کد خبر 245120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =