حاشیه‌های واگذاری ایران ایرتور به مالک جوان و بازداشت پوری‌حسینی | وزیر اقتصاد به معاون اول رئیس‌جمهور نامه نوشت

چمدان: شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال ۱۳۵۱ با هدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و انجام تورهای داخلی و خارجی (چارتر و برنامه‌ای) تحت پوشش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد.

ایران ایرتور از سال ۱۳۶۱ تورهای منظمی در مسیر مشهد را آغاز و استقبال مناسب از این تورها موجب شد تا در سال ۱۳۶۳ اقدام به توسعه آن به تورهای شارجه، دبی، چین، هند، کوالالامپور و سنگاپور کند. این شرکت هواپیمایی در آن سال‌ها به منظور توسعه گردشگری و جذب توریست از سایر کشورها، سمینارهایی با شرکت مدیران و مسئولان شرکت‌های توریستی برگزار کرد. کسب جوایز از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، سوئیس، اتریش، انگلستان، امارات، بحرین و کویت در کارنامه این شرکت هواپیمایی دیده می‌شود.

شهر مشهد در سال ۱۳۷۱ به عنوان مرکز عملیات پروازی ایران ایرتور انتخاب شد و پروازهای بسیاری را از مبدا مشهد برعهده گرفت.

این شرکت هواپیمایی پس از طرح موضوع خصوصی‌سازی در سال ۱۳۹۰ به شرکت تعاونی چند منظوره هسایار که یکی از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع بود واگذار شد اما به دلایل ناتوانی در پرداخت اقساط، این واگذاری لغو شد.

در نهایت شرکت هواپیمایی ایرتور‌ با بدهی ۵۰۰ میلیاردی ۳۴ میلیارد تومان فروخته شد. پس از این واگذاری که به گفته مالک جدیدش به قیمت ۳۴ میلیارد تومان انجام شده، حواشی بسیاری پیرامون این مسئله به وجود آمد و برخی نمایندگان مجلس در مکاتبات و اظهاراتشان به تخلفات صورت گرفته در این رابطه معترض و خواستار رسیدگی جدی دستگاه‌های متولی شدند تا جایی که برخی از آنها خواهان فسخ این قرارداد واگذاری نیز شدند.

[caption id="attachment_240916" align="aligncenter" width="750"]ایران ایرتور شرکت هواپیمایی ایرتور‌ با بدهی ۵۰۰ میلیاردی ۳۴ میلیارد تومان فروخته شد. پس از این واگذاری حواشی بسیاری به وجود آمد و برخی نمایندگان مجلس به تخلفات صورت گرفته در این رابطه معترض و خواستار رسیدگی جدی دستگاه‌های متولی شدند [/caption]

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در اولین واکنش درباره واگذاری ایران ایرتور گفت: حدود چهار سال پیش، زمانی که بخش خصوصی ایرتور را خریداری کرد این شرکت هواپیمایی ایرتور بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت و سازمان خصوصی‌سازی با لحاظ این رقم بدهی، قیمت فروش را ۳۴ میلیارد تومان ‌‌اعلام کرد.

مجید شکاری مالک شرکت هواپیمایی ایران‌ ایرتور نیز درباره این حواشی ضمن رد همه اتهامات مطرح شده درباره طی نشدن مراحل قانونی برای واگذاری ایران ایرتور تاکید کرده که تمام مراحل قانونی برای خرید این شرکت طی شده و با پرداخت ۳۴ میلیارد تومان، ۳۸۵ میلیارد تومان بدهی را تحویل گرفته است.

این اظهارات از سوی مالک ایران ایرتور در حالی مطرح شده است که پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی بازداشت شده و بر اساس گزارش ایسنا یکی از دلایل بازداشتش همین پرونده واگذاری شرکت ایران ایرتور و دیگر واگذاری‌های حاشیه‌ساز بوده است.

حالا وزیر اقتصاد در جدیدترین واکنش به واگذاری پرحاشیه این ایرلاین نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته و جزئیات این واگذاری را اعلام کرده است. متن این نامه را خبرگزاری منتشر کرده‌اند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در این نامه‌ آورده است: «95 درصد سهام شرکت ایران‌ایر تور پس از چند جلسه بررسی در هیأت واگذاری براساس مصوبه جلسه 22 آبان‌ماه 89 هیأت مذکور از طریق برگزاری مزایده در فرابورس عرضه و به شرکت هسایار 80 درصد و احیا صنایع خراسان 15 درصد فروخته می‌شود. خریداران پس از پرداخت حصه نقدی و تحویل شرکت نه تنها در شرایط نامناسب و در حال فروپاشی شرکت توفیق چندانی کسب نمی‌کنند بلکه از عهده پرداخت اقساط سازمان خصوصی‌سازی هم برنمی‌آیند تا اینکه سازمان مذکور در اجرای قرارداد فی‌مابین برای وصول مطالبات خود سهام در وثیقه را برای فروش به مزایده می‌گذارد.»

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از نامه خود آورده است: «سهام در وثیقه سازمان خصوصی‌سازی برای وصول مطالبات سه بار در سال 93 به عرضه عمومی گذاشته می‌شود ولی با استقبال مواجه نمی‌شود و نوبت چهارم قیمت پایه تعدیل می‌شود ولی باز خریداری پیدا نمی‌شود تا اینکه در نوبت پنجم در سال 94 با قیمت پایه نوبت چهارم یک نفر تمایل به خرید نشان می‌دهد و سهام را از طریق شرکت در مزایده عمومی خریداری می‌کند. خریدار بعدی نه تنها همه اقساط خود را به موقع پرداخت می‌کند بلکه شرکت را به طور کامل متحول کرده و یک شرکت ورشکسته و در حال نابودی را به شرکتی سرحال و کارآمد تبدیل می‌سازد.»
کد خبر 240348

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =