گردشگری غذا ؛ پاشنه آشیل صنعت گردشگری کشور

چمدان: ولی تیموری در «سومین جشنواره گردشگری خوراک  با تکیه بر سبک زندگی ایرانی- اسلامی با محوریت پلوهای ایرانی ویژه سفره ماه  مبارک رمضان» در دانشگاه آزاد گفت: ثبت بیش از دو هزار نوع غذای بومی و ملی در کشور نشان از تنوع بالای گردشگری غذا دارد؛ اما علیرغم این تنوع بالا متاسفانه در هتل‌ها و مراکز پذیرایی همچنان غذای اصلی عرضه شده کباب است که این امر پس از گذشت چند روز سبب نارضایتی گردشگران از تکرار خوراک‌ها می شود. از این رو نقطه قوت تنوع غذایی موجود، به پاشنه آشیل این صنعت تبدیل شده است.

معاون گردشگری با تاکید بر این که صنعت گردشگری بین‌المللی است، افزود: بر این اساس باید ذائقه‌ها، روحیات ملل و سلیقه‌های بین‌المللی به صورت توجه به نوع و نحوه تهیه غذا برای گردشگران خارجی، علیرغم لحاظ کردن معیارهای بومی و فرهنگی خودمان، رعایت شود. به عنوان مثال سلایق غذایی گردشگرانی که از آسیا آمده‌اند با گردشگران اروپایی متفاوت است.

وی تاکید کرد: گردشگری غذا امروز به رویکرد جدیدی تبدیل شده است و بسیاری از گردشگران با هدف تجربه مزه‌ها و طعم‌های جدید خوراک سفر می‌کنند، این رویکرد می تواند با توجه به تنوع گسترده غذایی کشورمان، جذب گردشگران این حوزه را نیز به دنبال داشته باشد.

معاون گردشگری همچنین از تاثیرات صنعت گردشگری در بعد اجتماعی گفت: گردشگری اصطلاحاً صنعت کسب وکارهای کوچک و متوسط است و طبق آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری برای ایجاد شغل در این حوزه، میزان بودجه، هزینه و اعتباری که لازم است، 40 درصد نسبت به سایر حوزه ها پایین‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین یکی دیگر از تاثیرات مهم اجتماعی این صنعت ایجاد روحیه نشاط اجتماعی است که لازمه هر جامعه‌ای به شمار می‌آید.

وی افزود: ویژگی دیگر در بعد اجتماعی این است که شغل‌ها و کسب وکارهایی که در حوزه گردشگری ایجاد می شود به بخش خاصی محدود نمی‌شود. معمولا مثل یک شبکه مویرگی کل کشور را از بزرگ‌ترین شهرهایمان و ازمقاصد گردشگری مطرح تا دورترین روستاهایمان را درگیر می‌کند، از این رو متاثر از تاثیرات اقتصادی، گستردگی مشاغل، توزیع عادلانه درآمدها و ثروت را در کشور به دنبال دارد.

تیموری همچنین در تحلیل درآمدزایی صنعت گردشگری در کشور گفت: طبق آمار سازمان جهانی گردشگری به ازای هر یک گردشگر در جنوب آسیا که ما نیز در این منطقه هستیم، هزار و چهارصد و نود دلار وارد آن مقصد یا آن کشور می‌شود. این همان تاثیرات مستقیم گردشگری است.

معاون گردشگری تاکید کرد: حوزه گردشگری نیاز به حضور بخش‌های مختلف کشور دارد. اگر گردشگری یک مطالبه عمومی باشد و تبدیل به اراده ملی شود در این صورت می‌تواند جایگزین نفت شود؛ از این رو نیاز است این حوزه به جریان عمومی تبدیل شود.

تیموری در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضور در نشست حرفه‌ای و علمی دانشجویان حوزه هتلداری و گردشگری، نسبت به ارتباط هر چه بیشتر حوزه دانشگاه و معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور دستیابی به استانداردها و پژوهش های به روز، ابراز آمادگی کرد.

 
کد خبر 221803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =