چمدان: بی بی سی نوشت: ویبه واکر جهانگرد هلندی در این مسیر از ۳۳ کشور از جمله ایران و ترکیه عبور کرد و بعد از ۹۵ هزار کیلومتر رانندگی، سفرش را در باغ گیاه‌شناسی سیدنی کنار سالن اپرای مشهور این شهر به پایان برد.

این سفر جهانگردی در سه قاره جهان طولانی‌‎ترین مسیری است که تاکنون با یک خودروی الکتریکی طی شده است. «بلو بندیت» (راهزن آبی) نام فولکس واگنی است که ویبه واکر موتور الکتریکی روی آن کار گذاشته بود.

[caption id="attachment_217635" align="aligncenter" width="660"]سفر جهانگرد هلندی به ایران ویبه واکر در سفر دور دنیا از ایران هم عبور کرد[/caption]

این ماجراجوی هلندی با ایده‌ و کمپینی که نام آن را «مرا به برق بزن» گذاشت، تلاش کرد استفاده از وسایل نقلیه بدون سوخت کربنی را ترویج کند و الهام‌بخش نسل آینده‌ای باشد که با بیش از پیش با خطر آلودگی روبرو هستند.

ویبه واکر روز ۱۵ مارس سال ۲۰۱۶ سفرش را از آمستردام شروع کرد و بعد از ۱۱۱۹ روز با «راهزن ‌آبی» الکتریکی‌اش به مقصد رسید.

او می‌گوید سفرش را با جیب خالی شروع کرده و در تمام طول این سه سال برای خورد و خوراک و جا و مکان و شارژ کردن فولکس‌واگن الکتریکی در طول مسیر دور و دراز به حمایت و کمک مردمی که نمی‌شناخته وابسته بوده است.

ویبه واکر پیش از سفر در سایتش از مردم کشورهای مختلف خواسته بود که به او پیشنهاد کمک بدهند. هزاران نفر در ده‌ها کشور در سایت ثبت نام کردند و قول حمایت دادند.

[caption id="attachment_217636" align="aligncenter" width="624"]سفر جهانگرد هلندی به ایران واکر در تاکستان - زنجان[/caption]

ایران؛ شگفت‌زده از حمایت‌ها

او در میانه سفر از ایران هم عبور کرد. در یکی از پست‌های اینستاگرامش که عکس‌های سفرش را در آن ثبت کرده، نقشه‌ای از ایران دیده می‌شود که روی آن نوشته است: «ایران دوستت دارم»

در شرح این عکس هم از مهربانی مردم تشکر کرده و نوشته است: «من واقعا از پیشنهادهای و پیام‌هایی که از مردم خوب ایران گرفتم شگفت‌زده‌ام! دیدن این همه آدم‌هایی که می‌خواستند کمک کنند، واقعا دلگرم‌کننده بود.»

او در مسیرش در ایران از شهرهای زیادی از جمله تهران، قم، کاشان، اصفهان، آباده، شیراز و بندرعباس عبور کرده است.

[caption id="attachment_217640" align="aligncenter" width="596"]سفر جهانگرد هلندی به ایران این جهانگرد هلندی با انتشار نقشه ایران نوشته است: «ایران دوستت دارم»[/caption]

در یکی دیگر از پست‌های اینستاگرامش به ممنوعیت مصرف الکل در ایران اشاره کرده و نوشته است در این کشور کلی به شما خوش می‌گذرد.

او تصویر دیگری هم از یکی از کویرهای ایران منتشر کرده است.

سفر جهانگرد هلندی به ایران

سفر جهانگرد هلندی به ایران

سفر جهانگرد هلندی به ایران

 
کد خبر 217634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =