چمدان: کتابفروشی لِلو که با نام «لیوراریا لِلو» نیز شناخته می شود کتابفروشی زیبایی است که در ناحیه سِدوفِیتا در شمال شهر پورتو در پرتغال قرار دارد.

این کتابفروشی که در سال 1869 تاسیس شده است به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابفروشی‌های پرتغال شناخته می‌شود.

این کتابفروشی از سال 2013 به درخواست وزیر فرهنگ پرتغال به‌عنوان منطقه حفاظت ویژه معرفی شد و از سال 2015 برای بازدیدکنندگان و گردشگرانی که قصد خرید کتاب ندارند و فقط می‌خواهند از فضای داخلی بازدید کنند تعرفه ورودی در نظر گرفت.

جی‌کی‌ رولینگ، نویسنده مجموعه رمان‌های معروف هری پاتر یکی از افرادی است که اغلب از این کتابفروشی بازدید می‌کرد و بنابراین، از این مکان برای نوشتن هری پاتر الهام گرفت.

کتابفروشی لِلو ساختمانی مستطیلی شکل در دو طبقه است که در طراحی داخلی آن از سبک هنری دکو بهره گرفته شده است. نمای بیرونی ساختمان هم ترکیبی از معماری نو گوتیک و عناصری از هنر نو است.

طبقه اول این کتابفروشی شامل سه طاقی است که طاق مرکزی آن جلوی ورودی ساختمان است و با پنجره‌های جانبی تزیین شده است. بالای این طاقی سه پنجره مستطیلی عمودی وجود دارد که با اشکال نقاشی‌شده‌ای که هنر و علم را نشان می‌دهند آراسته شده است.

فضای بزرگ داخلی کتابفروشی دارای پلکان زیبایی در اندازه 8 در 3.5 متر است که تالار طبقه اول را به طبقه دوم متصل می‌کند.

سقف کتابفروشی هم با گچ‌کاری‌های زیبایی منقوش شده است. این کتابفروشی با وجود مرمت‌های سال 2015 همچنان ارابه چوبی و ریلی را که زمانی برای جابه‌جاکردن کتاب‌ها بین قفسه‌های استفاده می‌کرد حفظ کرده است.

[related-post id="181911"]

[related-post id="37657"][related-post id="34218"]

[related-post id="6351"]
کد خبر 186911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =