چمدان : حذف لزوم اخذ روادید برای شهروندان سنگاپور توسط دولت پاراگوئه موجب شد عنوان باارزش‌ترین گذرنامه جهان به این کشور آسیای جنوب شرقی برسد.

تاکنون اکثر کشورهایی که در فهرست 10 کشور برتر از نظر ارزش گذرنامه قرار داشتند، اروپایی بودند. آلمان طی دو سال گذشته در صدر کشورهای اروپایی قرار داشت.

از اوایل سال جاری میلادی گذرنامه سنگاپوری با گذرنامه آلمانی ارزشی برابر داشت اما حالا برای اولین بار ارزش گذرنامه این کشور آسیای جنوب شرقی از دیگر گذرنامه ها بیشتر شده است.

گذرنامه سنگاپور در آخرین فهرست منتشر شده توسط «آرتون کپیتال» در حالی در صدر قرار گرفته است که شهروندان این کشور برای سفر به ۱۵۹ کشور جهان نیازی به اخذ روادید ندارند. در مقابل شهروندان آلمانی برای سفر به ۱۵۸ کشور نیاز به دریافت روادید ندارند.

«آرتون کپیتال» یک شرکت جهانی مشاوره مالی است. این برای اولین بار است که کشوری آسیایی در فهرست این شرکت در صدر قرار گرفته است. در این فهرست که روز چهارشنبه منتشر شد گذرنامه آمریکا با ارزشی برابر با پاسپورت های مالزی، ایرلند و کانادا در رده ششم قرار گرفته است.

علاوه بر سنگاپور نام چند کشور آسیایی دیگر مانند ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیز میان ۲۰ گذرنامه باارزش جهان دیده می شود.

گذرنامه ایرانی در کنار پاسپورت شهروندان سودان، نپال و سریلانکا در رده هشتاد و نهم فهرست قرار گرفته است. شهروندان ایران می‌توانند بدون اخذ ویزا تنها به ۳۶ کشور سفر کنند.

گذرنامه افغانستان در انتهای این فهرست قرار دارد و به عنوان بی‌ارزش‌ترین گذرنامه جهان شناخته شده است. گذرنامه این کشور در حالی در جایگاه نود و چهارم قرار دارد که شهروندان افغان تنها می‌توانند به ۲۲ کشور بدون دریافت روادید سفر کنند.
کد خبر 3690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =