چگونه سفر ارزان و کم هزینه داشته باشیم

اگر عاشق سفر باشید، قطعاً خط‌ زدن مقصدهای نوشته شده در فهرست سفرهایتان را یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های دنیا می‌دانید. همان‌طور که می‌دانید پول و زمان 2 عامل بزرگ برای برنامه‌ریزی و سفر کردن هستند. سفر ارزان نیاز به برنامه‌ریزی دقیق برای کنترل هزینه‌ها دارد و بودجه سفر یکی از مواردی است که در کنار زمان، برنامه‌ریزی سفر شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

سفر ارزان به معنای استفاده از ترفندها و راهکارهایی است که باعث کاهش هزینه‌های سفر شما می‌شود. برای داشتن سفر ارزان باید به چند نکته توجه کنید:

زمان مناسب برای سفر

اگر می‌توانید، از سفر در ایام تعطیلات و فصول شلوغ خودداری کنید. این کار باعث می‌شود که بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و هتل را با قیمت پایین‌تری بخرید.فصل بهار و تابستان، دو فصلی هستند که مردم ایران بیشتر مسافرت می‌کنند و در نتیجه با توجه به افزایش تقاضا برای سفر، هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند. در این زمان است که تورهای مسافرتی جذب مسافر بیشتری دارند و از طرفی همه جاهای دیدنی ایران شلوغ است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بهترین زمان سفر برای ما زمانی‌ است که دیگران در خانه‌های خود نشسته و تلویزیون تماشا می‌کنند یا سر کار می‌روند. فصل سفر برای مسافرت کم هزینه در واقع زمانی است که دیگران برنامه‌ای برای سفر ندارند.

روش مناسب برای مسافرت

اگر می‌خواهید با هواپیما سفر کنید، سعی کنید بلیط را از طریق اینترنت و با استفاده از سایت‌های مقایسه قیمت خریداری کنید. اگر می‌خواهید با ماشین یا اتوبوس یا قطار سفر کنید.در نظر داشته با شید که از نظر بسیاری از افراد، سفر با اتوبوس کمی سخت است، چون به اندازه هواپیما و تاکسی و قطار سریع نیست؛ اما در عوض هزینه آن بسیار پایین‌تر از دیگر روش‌های حمل و نقل است. یکی از مزایای دیگر سفر با اتوبوس امکان رفتن به هر نقطه‌ای از ایران است. در حال حاضر در اکثر پایانه‌های مسافربری، برای بیشتر شهرهای ایران اتوبوس‌ وجود دارد. از طرفی می‌توانید بلیط اتوبوس VIP را خریداری کنید که کمی هزینه بیشتری دارد اما سفر با آن راحتتر است.

یکی از گزینه‌های جذاب سفر، قطار است. شبکه‌ راه‌آهن در ایران از شهرهای مختلفی عبور می‌کند اما ممکن است به همه شهرهای ایران دسترسی نداشته باشد؛ بنابراین می‌توانید برای کاهش هزینه‌های سفر و داشتن یک مسافرت کم هزینه، بخشی از مسیر را با قطار طی کرده و بخشی دیگر را با اتوبوس یا تاکسی بروید. قطار کوپه‌های مختلفی دارد و در سفر می‌توانید با همسفرهای جدیدی آشنا شوید، شاید به این ترتیب دوستان جدیدی پیدا کردید و سفرهای بعدی را با آن‌ها رفتید.

خرید بلیط با ارزان ترین قیمت

برای خرید بلیط هواپیما یا قطار با قیمت مناسب، می‌توانید از سایت‌های فروش آنلاین بلیط مثل فلایت گیت، علی بابا، سفرمارکت و ... استفاده کنید. این سایت‌ها به شما امکان می‌دهند که بلیط را بین ایرلاین های مختلف مقایسه کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید که در بین آنها فلایت گیت ارزان ترین بلیط هواپیما را ارائه می کند به خصوص بلیط هواپیما اصفهان استانبول و بلیط هواپیما تهران استانبول را با بیشترین تخفیف عرضه می کند.

خرید بلیط چارتری جزو دیگر ترفندهای سفر ارزان هستند. اگر قصد دارید به هر دلیلی با هواپیما سفر کنید و تاریخ و روز آن چندان برای شما اهمیتی ندارد، پروازهای چارتری و لحظه آخری گزینه بسیار مناسبی هستند. این نوع پروازها چون از قبل توسط چارترکننده به طور کامل خریداری شده در صورتی که در ساعات انتهایی نزدیک به پرواز، صندلی خالی وجود داشته باشد، برای فروش همه صندلی ها، قیمت بلیط به شدت کاهش پیدا می کند. بنابراین شما می توانید با خرید بلیط چارتری سفر ارزان را تجربه کنید.

چگونه سفر ارزان و کم هزینه داشته باشیم

انتخاب مقصد مناسب سفر

مقصدی که برای سفر انتخاب می‌کنید، بسیار تاثیرگذار بر هزینه‌های سفر شما است. برای سفر ارزان و اینکه کدام کشور برای مسافرت خوب است، بهتر است کشورهای نزدیک و ارزان را انتخاب کنید. برای مثال، تایلند، ارمنستان، هندوستان، ترکیه، گرجستان و مالزی از کشورهایی هستند که می‌توانید با بودجه کم به آن‌ها سفر کنید . همچنین، بهتر است از سفر در ایام تعطیلات و فصول شلوغ خودداری کنید، زیرا در این زمان‌ها قیمت بلیط هواپیما و هتل‌ها بالاتر می‌رود.

انتخاب محل اقامت در سفر

اقامتگاه دیگر عامل مهمی است که بر هزینه‌های سفر شما تأثیر دارد. برای سفر ارزان، بهتر است از اقامتگاه‌های ارزان و محلی استفاده کنید.یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌ی سفر اقامت در مهمان‌پذیرها یا هاستل‌هاست. البته هرکسی به اقامت در این نوع اقامتگاه‌ها روی خوش نشان نمی‌دهد؛ چون مثلا بسته به امکانات ممکن است مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی مشترک شوید. پس اگر سخت‌گیر یا وسواسی هستید بهتر است تجدیدنظر کنید. از گزینه‌های کم‌هزینه‌تر در مقایسه با هتل‌ها، اقامت در منزل افرادی است که اتاقی یا طبقه‌ای از خانه‌ی خود را به مسافران کرایه می‌دهند.

کاهش هزینه‌های بازدید از جاذبه‌ها و خورد و خوراک

بازدید از جاذبه‌ها و خورد و خوراک نیز هزینه‌هایی را به سفر شما اضافه می‌کنند. برای کاهش این هزینه‌ها، می‌توانید از روزهایی که ورودی رایگان یا تخفیف دار است استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از غذاهای محلی و خیابانی استفاده کنید و یا خودتان غذا درست کنید.سعی کنید غذای آماده همراه داشته باشید و از خرید تنقلات در مجتمع‌های بین راهی خودداری کنید.

بسیاری از مواقع خوردن غذاهای محلی نسبت به خوردن فست فود و یا غذاهای دریایی لاکچری هزینه کمتری دارد. با خوردن غذاهای محلی نه تنها تجربه متفاوتی برای خودتان رقم خواهید زد بلکه با ترفندهای سفر ارزان هزینه خورد و خوراک را هم به شدت کاهش خواهید داد. البته می توانید با گنجاندن این غذاها در بخشی از برنامه هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و مابقی وعده ها را با غذاهای دلخواه خود پر کنید.

خرید از بازارهای محلی

خرید از پاساژها فکر خوبی است، ولی کلی خرج روی دست‌تان می‌اندازد. پیشنهاد می‌دهیم بازارهای محلی و جمعه بازارها را پیدا کنید و خریدهایتان را از این جور جاها انجام بدهید. در بعضی شهرها، شب‌ها هم می‌شود جاهای خوبی برای خرید پیدا کرد. دستفروش‌ها روی زمین بساط می‌کنند و ارزان‌ترین چیزها را می‌فروشند. خیلی وقت‌ها کیفیت جنس‌ها شبیه به پاساژها است، ولی مرکزهای خرید به خاطر ظاهر شیک‌شان آنها را گران‌تر می‌فروشند.

با تجهیزات کامل سفر نمایید

مسافرت ارزان با مجهز سفر کردن هرچه در طول سفر نیاز کمتری به خرید داشته باشید برای داشتن سفر کم هزینه بهتر است. تا جایی ک امکان دارد مجهز سفر کنید. سعی کنید تمام نیازهای سفر خود را پیش‌بینی کنید و وسایل مورد نیازسفرتان از قبل تهیه کنید. بهتر است قبل از سفر، چادر مسافرتی، پتو و زیرانداز، داروهای ضروری، لیوان، فلاسک چای، نان و … را همراه داشته باشید تا مجبور به خرید از فروشگاه های بین راهی نشوید.

کد خبر 250005