۱۲ طرح جذاب صنایع دستی اصفهان برای دکوراسیون منزل

با صنایع دستی اصفهان می توانید رنگ و بویی سنتی، کلاسیک و اصیل را به دکوراسیون منزلتان بدهید.

اصفهان نصف جهان، یکی از شهرهایی می باشد که زیباترین صنایع دستی را در ایران به خود اختصاص داده است. صنایع دستی اصفهان به اندازه زیبا و باشکوه هستند که امروزه طراحان برای تزئین دکوراسیون منزل از المان های مختلف آن بهره می برند. صنایع دستی می توانند رنگ و بویی سنتی، کلاسیک و اصیل به دکوراسیون خانه دهند.

گاهی اوقات این المان ها در دکوراسیون های مدرن جهت دادن رنگ و لعاب بیشتر به فضا مورد استفاده قرار می گیرند. صنایع دستی شهر اصفهان تنوع فوق العاده زیادی دارند. اما ما در این مقاله تنها به معرفی ۱۲ عدد از صنایع دستی جذاب این شهر برای دکوراسیون منزل پرداخته ایم.

ظروف تزیینی میناکاری از سنتی ترین صنایع دستی

یکی از سنتی ترین و زیباترین صنایع دستی اصفهان، ظروف تزیینی میناکاری شده می باشد. میناکاری در لغت به معنی آسمان است. در این هنر، طرح و نقش های بسیار زیبایی به رنگ های آبی، سبز و به میزان کمی قرمز روی ظروف مسی کشیده می شود. البته گاهی اوقات از ظروف طلا و نقره هم استفاده می کنند. از ظروف میناکاری شده می توانید هم به عنوان ظروف تزئینی و هم ظروف پذیرایی بهره ببرید. هنر میناکاری بر روی ظروف مختلفی انجام شده و از این نظر محدودیتی ندارد.

تزئین دیوارها با تابلوهای نگارگری و طرح های مینیاتوری

در صنایع دستی اصفهان برای تزئین تمامی بخش های خانه می توانید المان های مختلفی را بیابید. تابلوهای مینیاتوری و نگارگری از زیباترین و البته اصیل ترین هنرهای دست هنرمندان اصفهانی هستند. در این تابلوها نقاشی هایی با مضامین حماسی، ادبی، تاریخی، فرهنگی و ... هستند و نقش و طرح های فراوانی در خود دارند. برای کشیدن این تابلوها از رنگ های مختلفی بهره می برند. می توانید یکی از تابلوهای نگارگری یا مینیاتوری را خریداری کرده و از آن برای تزئین دیوار استفاده کنید.

از ترمه اصفهانی به عنوان رانر و رومیزی استفاده کنید

ترمه بافی یکی دیگر از هنرهای دست اصفهانیان است که با زحمت و تلاش فراوانی انجام می شود. ترمه جزئ گرانبهاترین صنایع دستی اصفهان می باشد. در این صنایع، بر روی پارچه هایی با نقش های مختلف، ملیله دوزی، پولک دوزی، منجوق دوزی و ... انجام می دهند. در واقع این پارچه ها با سنگ، منجوق، ملیله و پولک تزیین می شوند. از این پارچه ها در سایزهای کوچک می توانید به عنوان رومیزی و پارچه عسلی استفاده کنید.

ظروف پذیرایی فیروزه کوبی از گران ترین صنایع دستی اصفهان

ظروف فیروزه کوبی یکی از چشم نوازترین صنایع دستی اصفهان هستند. اگر به دنبال صنایع دستی گران بها و تا حدودی لوکس و مجلسی برای دکوراسیون منزل خود هستید، فیروزه کوبی بهترین انتخاب است. در این صنعت، با استفاده از سنگ های فیروزه ظریف و زیبا، طرح هایی روی ظروف مسی زده می شود. در واقع ظروف مسی گرانبها را با سنگ های قیمتی فیروزه تزئین می کنند. ترکیب رنگ مسی ظروف و آبی سنگ فیروزه هارمونی بسیار شیکی را به وجود می آورد. ظروف تزئینی و ظروف پذیرایی مختلفی را با فیروزه کوبی می سازند.

ظروف فیروزه کوبی از صنایع دستی اصیل اصفهان

سفال و سرامیک سازی از زیباترین صنایع دستی اصفهان

یکی از ساده ترین و ظریف ترین صنایع دستی اصفهان، سفال گری و ساخت ظروف سرامیکی و سفالی با طرح های جذاب است. احتمالا تاکنون بارها گلدان ها و بشقاب های سرامیکی و سفالی زیبا را مشاهده کرده اید. هنرمندان اصفهانی طرح های رنگارنگ و زیبایی را روی این ظروف پیاده کرده و روح و جان تازه ای به آن ها می بخشند. می توانید از گلدان های سفالی برای قرار دادن گل های طبیعی استفاده کنید. بشقاب های سرامیکی و سفالی را باید بر روی دیوار آویزان نمایید.

با ساعت دیواری، خاتم کاری را به منزل خود بیاورید

خاتم کاری از معروف ترین صنایع دستی اصفهان است که قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال پیش بازمیگردد. در خاتم کاری شکل ها و طرح هایی به شکل مثلث و با رنگ های تیره روی اجناس مختلف زده می شود. در گذشته خاتم کاری تنها بر روی چوب و استخوان شتر انجام می شد. اما امروزه خاتم کاری را بر روی استخوان، چوب، عاج، برنج و ... انجام می دهند. می توانید ساعت دیواری منزل خود را از نوع خاتم کاری اصفهان انتخاب کنید.

فرش یا گلیم اصفهانی برای رنگ و لعاب دادن به کفپوش منزل

فرض بافی و گلیم بافی در دیار نصف جهان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر به دنبال صنایع دستی اصفهان برای تزیین کف منزل خود هستید، گلیم و قالی انتخاب هوشمندانه ای می باشد. از زمان صفویه تاکنون قالی بافی و گلیم بافی از اصلی ترین هنر دست زنان و مردان اصفهانی است. البته لازم به ذکر است که قیمت قالی ها و گلیم های دستبافت بالا می باشد. بنابراین انتظار قیمت ناچیزی را نداشته باشید.

تزئین مبلمان منزل با پارچه های زرباف اصفهانی

پارچه زرباف از گران ترین و زیباترین پارچه هایی است که توسط هنرمندان اصفهانی بافت می شود. پارچه ابریشمی زرباف یکی از معدودترین صنایع دستی اصفهان است که در آن از نخ های طلا و نقره بهره می برند. این پارچه ها درخشش فوق العاده ای داشته و در طرح ها و نقش و نگارهای جذاب و رنگی تولید می شوند. از این پارچه ها می توانید به عنوان رومیزی، رو عسلی و رومبلی بهره ببرید.

ظروف پذیرایی الماس تراش اصفهانی

ظروف الماس تراش از دیگر صنایع دستی اصفهان است که شباهت زیادی با دیگر هنرهای ظروف کاری دارد. اما الماس تراش دارای تفاوت های بارزی است. برای ساخت ظروف الماس تراش، از ظروف مسی بهره برده و طرح های برجسته ای را روی آن به وجود می آورند. این طرح ها عمدتا شامل گل و مرغ می شوند. سپس هنرمند با ترکیب رنگ های سورمه ای و فیروزه ای پررنگ اقدام به رنگ کردن ظروف می کند.

مس و پرداز از ارزشمندترین صنایع دستی اصفهان

مس و پرداز از دیگر صنایع دستی اصفهان است که بر روی ظروف مسی انجام می شود و برای دکوراسیون منزل بسیار پرطرفدار می باشد. در این هنر، نقش هایی به رنگ های فیروزه ای، زرد و قرمز بر روی ظروف مسی پیاده می کنند. نقش و طرح و رنگ های مس و پرداز معمولا بسیار سرزنده و شاداب هستند و حس خوبی را به فرد منتقل می کنند.

ظروف مس و پرداز اصفهان

نقش ظروف نقره ملیله کاری شده در تزئینات دکوراسیون منزل

یکی از صنایع دستی اصفهان که برای دکوراسیون منزل بسیار پرکاربرد است، ظروف نقره ملیله کاری می باشد. در این هنر تعداد زیادی مفتول نقره به دور هم پیچیده و به اشکال مختلفی روی ظروف نقره ای قرار می گیرند. ملیله کاری یکی از گران ترین و ظریف ترین المان ها برای تزیین دکوراسیون منزل است.

استفاده از پارچه های قلمکاری شده به عنوان رومیزی و رو مبلی

مگر می شود از صنایع دستی اصفهان حرف زدن و پارچه قلم کاری را از قلم انداخت؟ قلم کاری از گذشته های دور تاکنون برای تزئین انواع پارچه و لباس های اعیانی مورد استفاده قرار گرفته است. عمده استفاده پارچه قلم کاری شده به عنوان رومیزی، رومبلی و رانر میز ناهارخوری می باشد. این پارچه ها در ابعاد و شکل های مختلفی تولید و عرضه می شوند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی ۱۲ مورد از بهترین صنایع دستی اصفهان برای تزئین دکوراسیون منزل پرداختیم. اگر به دنبال بهترین صنایع دستی برای طراحی یک دکوراسیون منحصر بفرد هستید، ما صنایع دستی شهر اصفهان را به شما پیشنهاد می دهیم. میناکاری، خاتم کاری، فیروزه کوبی، نگارگری، قلم زنی و ... جزء خاص ترین صنایع دستی شهر اصفهان هستند. اگر به دنبال بهترین صنایع دستی اصفهان از یک مجموعه معتبر و شناخته شده هستید ما به شما فروشگاه معتبر هنرسرا به آدرس اینترنتی honarsara.com معرفی می کنیم.

کد خبر 249985

برچسب‌ها