شرایط جدید سفر و واکسن های مورد تایید گرجستان چیست؟

 گرچه گرجستان مرز مشترک با ایران ندارد امّا با توجه به فاصله کوتاهش، یکی از محبوبترین مقاصد سفر خارجی ایرانیان محسوب می‌شود. بعد از شدّت گرفتن شرایط کرونایی و بسته شدن مرز کشورها، گرجستان هم مرزهایش را به روی گردشگران بست. امّا با افزایش شمار واکسیناسیون و بهبود اوضاع کرونا در کشورها، گرجستان مرزهایش را به روی گردشگران باز کرده و با شرایط جدید، مسافران را می‌پذیرد.

شرایط جدید سفر به گرجستان

با توجه به اینکه کرونا هنوز جولان می‌دهد و هر لحظه ممکن است جهش تازه‌ای پیدا کند، کشورها با احتیاط مرزهایشان را باز می‌کنند. گرجستان هم در حال حاضر شرایطی را برای ورود گردشگران در نظر گرفته و مانند گذشته با هر شرایطی نمی‌توان به این کشور سفر کرد، بنابراین، چنانچه قصد سفر به گرجستان را دارید، با توجه به شرایط زیر می‌توانید به این کشور سفر کنید:

 1.  در حال حاضر سفر به گرجستان فقط به صورت هوایی امکان پذیر است و مرزهای گرجستان برای سفرهای زمینی هنوز باز نشده است، پس باید به صورت هوایی اقدام کنید.

 2.  مسافران باید دو دوز واکسن‌شان را تزریق کرده باشند و کارت الکترونیکی واکسن که QR کد دارد را دریافت کنند یا تست پی سی آر منفی ۷۲ ساعت قبل از پرواز ارائه کنند.  

 3. هنگام ورود به این کشور باید بلیت‌ برگشت، تاییدیه رزرو هتل یا «ووچر هتل» (Hotel Voucher)، بیمه‌نامه مسافرتی را هم باید آماده داشته باشید. (برای افرادی که در گرجستان اقامت معتبر یا ملک دارند، به جای بلیت برگشت و ووچر هتل، سند معتبری مبنی بر تایید اقامتشان باید داشته باشند)

 4. اگر در گرجستان اقامت ندارید ولی ملک دارید، لازم است پاسپورت معتبر، QR کد واکسن، پرینت سند ملک، بیمه، بلیط برگشت و پول همراه داشته باشید. حتّی اگر یکی از اعضای خانواده ملک داشته باشد، اعضای درجه یک او که نام خانوادگی‌شان با مالک یکسان است، می‌توانند به همین شکل و بدون تهیه واچر هتل به این کشور سفر کنند.

 5. اگر در گرجستان اقامت دارید، صرف داشتن پاسپورت معتبر، QR کد و کارت اقامت کفایت می‌کند.

به هیچ عنوان ریسک دریافت واچر هتل و بیمه و بلیط از مراکز غیر معتبر یا به شکل صوری را نکنید زیرا اگر پلیس مرزی استعلام بگیرد و متوجه صوری بودن این مدارک شود، نه تنها ورودتان به گرجستان دچار مشکل می‌شود، بلکه تا چندین ماه هم شاید نتوانید به گرجستان سفر کنید.

اگر قبلا به دلیل ماندن بیش از ۴۵ روز جریمه شده‌اید و هنوز جریمه را پرداخت نکرده‌اید، حتما پیش از ورودتان پرداخت کنید.

گرجستان

واکسن های مورد تایید گرجستان کدام است؟

 همانطور که می‌دانید، هر کشور درباره ورود افراد واکسینه شده قوانین خودش را دارد.  در حال حاضر گرجستان واکسن های فایزر، آسترازنکا، سینوفارم و سینوواک را به شهروندانش تزریق کرده است و واکسن های مورد تاییدش برای ورود گردشگران عبارت است از واکسن هایی که تا به حال مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته. این واکسن ها عبارتند از:

 • فایزر (Pfizer BionTech)
 • مدرنا (Moderna)
 • آسترازنکا (Oxford Astrazeneca)
 • سینوفارم (Sinopharm)
 • سینوواک (Sinovac)
 • جانسون اند جانسون (Johnson & Johnson)

کلام آخر

 با توجه به افزایش روند واکسیناسیون و کاهش مبتلایان کرونا در سطح جهان، انتظار می‌رود شرایط سفر به مرور بهبود پیدا کند و محدودیت‌ها کاهش یابد.

در حال حاضر، کشورها با توجه به پروتکل‌هایشان واکسن‌های مشخصی را برای ورود گردشگران می‌پذیرند امّا با افزایش تحقیقات ممکن است بر تعداد واکسن های مورد پذیرش افزوده شود.

همچنین انتظار می‌رود اگر شرایط بهتر شود، مرز زمینی گرجستان هم بازگشایی شود. امّا در حال حاضر اگر می‌خواهید به این کشور سفر کنید به شرط رعایت مواردی که مطرح شد، به صورت هوایی شرایط سفر فراهم است.  

منبع: لست سکند

کد خبر 249774

برچسب‌ها