انواع اقامتگاه؛ هر چیزی که باید در مورد انواع اقامتگاه‌ها باید بدانید

وقتی برنامه‌ریزی سفر خود را انجام داده‌اید و به امید تجربه‌ یک سفر لذت‌بخش قصد راهی‌شدن دارید، به شما می‌گوییم فعلا دست نگه دارید! پس تکلیف محل اقامتگاه‌تان در طول سفر چه می‌شود؟!

اصلا از انواع اقامتگاه و ویژگی‌های هرنوع اطلاع دارید؟

عجله نکنید، فعلا چمدان خود را نبندید و چند دقیقه‌ای وقت خود را به خواندن این مطلب اختصاص دهید تا با انواع مختلف اقامتگاه برای سفر آشنا شوید. اقامتگاه‌ها تنها محدود به هتل‌ نمی‌شوند و تنوع آنها بسیار زیاد است. بدیهی‌ست هرچه بیشتر در مورد اقامتگاه‌ها اطلاعات کسب کنید، انتخاب اقامتگاه متناسب با بودجه و شرایط‌تان برای شما راحت‌تر خواهد شد و درنتیجه سفر لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد!

 رزرو آنلاین اقامتگاه

«اقامتگاه مدنظر خود را پیدا خواهم کرد؟!» این سوال آشنایی‌ست که در گذشته، زمانی که عبارتی به اسم «رزرو آنلاین اقامتگاه» به گوش‌ها آشنا نبود، مسافران مدام از خود می‌پرسیدند و در تمام طول مسیر سفر، استرس پیدانشدن اقامتگاه در شهر مقصد با آنها همراه بود. تنها زمانی این استرس پایان می‌یافت که بخت با آنها یار بود و اتفاقی اقامتگاهی مناسب پیدا می‌کردند. امروز دیگر این استرس وجود ندارد؛ چراکه می‌توان از چند روز قبل از حرکت، از طریق وبسایت‌های رزرو آنلاین اقامتگاه مانند وبسایت اتاقک، رزرو را انجام داد و با خیالی آسوده راهی سفر شد.

هتل؛ نام‌آشناترین مکان برای اقامت

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل هتل را تعریف کنیم، باید گفت هتل از یک اصطلاح فرانسوی به معنای «میزبان» گرفته شده و یک مکان مسکونی و اجاره‌ای‌ست که برای بازه‌ی زمانی محدود به مسافران یا گردشگران اجاره داده می‌شود. هتل‌ها از چندین اتاق تشکل می‌شوند که در هراتاق تخت‌ خواب، سرویس بهداشتی و... دیگر امکانات لازم برای زندگی وجود دارد. با اقامت در هتل، از خدمات مختلفی بهره‌مند خواهید شد که این خدمات بسته به اینکه هتل انتخابی شما چند ستاره باشد متفاوت هستند. ستاره‌های هتل‌ها از یک تا پنج دسته‌بندی می‌شوند و مسلما هرچه شماره‌ی ستاره‌ی هتل بالاتر باشد، میزان لوکس‌بودن هتل، امکانات، خدماتی که به مسافران ارائه داده می‌شود مانند خدمات تفریحی و ورزشی و صدالبته هزینه‌ هم بالاتر می‌رود. البته ملاک‌های درجه‌بندی هتل‌ها در کشورهای مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

ویلا؛ جایی برای آرامش

با آمدن اسم ویلا شاید همان خانه‌های با سقف شیب‌دار در شمال کشور، لواناسات و اطراف شهرها با ظاهری زیبا و لاکچری به ذهن‌تان بیاید؛ اما واقعا یک اقامتگاه چه ویژگی‌هایی را لازم است داشته باشد تا آن را ویلا دانست؟ در زبان فرانسه ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته و معمولا در اطراف شهرها و ییلاق‌ها ساخته شده باشد. هرچند در برخی کشورها قوانین ساخت و ساز اجازه می‌دهند تا شهروندان در داخل شهر هم خانه‌های مسکونی را به شکل ویلایی بسازند کمااینکه در تهران هم از این دست خانه‌های ویلایی وجود دارد. با اجاره ویلا از طریق وبسایت اتاقک، می‌توانید اقامت در خانه‌هایی رویایی را تجربه کنید. معمولا ویلاها بیشتر در محوطه‌های وسیع و باز ساخته می‌شوند و اطراف محوطه‌ی آنها باغ، درختان و مناظر زیبا یا استخر است. تاریخچه‌ی ساخت ویلا به جمهوری روم باستان بازمی‌گردد که در آن زمان ساختمان‌های با ارزش و اشرافی، در باغ‌های بزرگ ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراطوری روم، کاربری آنها تغییر کرد و به شکل صومعه در آمدند! اما در قرون وسطی بعد از تغییراتی، به شکل ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار گرفتند.

هتل آپارتمان؛ از راحت‌ترین انواع اقامتگاه

هتل آپارتمان‌ها را می‌توانیم ترکیبی از هتل و آپارتمان بدانیم. هر امکاناتی که در منزل شخصی خود در اختیار دارید مثل امکانات نظافتی، آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام و... در هتل آپارتمان هم وجود دارد. دقیقا به این شکل که شما می‌توانید یک اتاق، سوییت و واحد مستقلی را از چند روز تا چندماه بدون اجاره‌نامه و بستن قرارداد اجاره کنید و وقتی مدت اقامتتان تمام شد، آنجا را ترک کنید. هتل آپارتمان‌ها مبله هستند و البته امکانات ساده‌تری نسبت به هتل دارند، هزینه‌ی آنها هم معمولا ارزان‌تر از هتل است و برای اقامت‌های طولانی‌تر و شخصی‌تر مناسب هستند. یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های بین هتل و هتل آپارتمان، وجود آشپزخانه در هتل آپارتمان‌هاست. هتل‌ها معمولا آشپزخانه ندارند یا اگر هم داشته باشند، آشپزخانه‌ کوچکی دارند که وسایل و امکانات کمتری نسبت به آشپزخانه‌ هتل آپارتمان در آن وجود دارد.

هتل بوتیک؛ اقامتگاهی منحصر به فرد

بد نیست برای تعریف هتل بوتیک، ابتدا معنی واژه‌ بوتیک را برای‌تان بازگو کنیم. «بوتیک» در زبان فرانسوی به فروشگاه‌های کوچکی گفته می‌شود که اجناس خاص‌تر و منحصر به فردتری را نسبت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ ارائه می‌دهند. بوتیک هتل‌ها هم دقیقا همین‌گونه هستند؛ یعنی امکانات و سبک معماری خاص‌تری را نسبت به هتل ارائه می‌دهند و اندازه‌ آنها هم کوچک‌تر از هتل است. به عبارت ساده، فضای هر اتاق بوتیک هتل‌ها، تم و طراحی خاص، منحصر به فرد و متناسب با محیط بومی منطقه‌ای که در آن واقع هستند را دارد. بوتیک هتل‌ها برای افرادی که به دنبال تجربه‌ی مکان‌هایی جدید و متفاوت برای اقامت هستند، مناسب‌ترند و محیطی گرم و صمیمی در آنها حاکم است. همچنین برخی بوتیک هتل‌ها پذیرای مسافران با حیوانات خانگی هم هستند.

متل؛ زیبا و رویایی اما ساده

تا به حال شده در مسافرت‌های طولانی یا بین‌شهری خسته از ساعات طولانی رانندگی، به دنبال جایی برای استراحت باشید؟ اگر با متل آشنا نباشید احتمالا چندساعت استراحت و خواب در ماشین را برمی‌گزینید؛ اما باید بگوییم متل‌ها دقیقا به همین منظور ساخته شده‌اند! متل‌ها یکی از انواع اقامتگاه‌ها هستند که مسافران می‌توانند با خودروی شخصی خود وارد آنها شده و خودرو را تا نزدیکی درب اتاق خود برانند، خودروی خود را پارک کنند و استراحتی داشته باشند. به عبارتی، برخلاف هتل‌ها که لابی دارند، چیزی به اسم لابی در متل‌ وجود ندارد و مسافران مستقیما با ماشین تا درب اتاق خود می‌روند. اتاق‌های متل امکاناتی برای اقامت دارند. معمولا در متل‌ها غذا سرو نمی‌شود؛ اما مراکزی برای خرید غذا و فروشگاه‌هایی در اطراف آنها وجود دارند. متل‌ها نسبت به هتل، قیمتی بسیار مقرون به صرفه‌تر دارند.

سوئیت؛ کوچک و کارآمد

حتما بارها با کلمه‌ی سوئیت مواجه شده‌ یا آن را به کار برده‌اید. شاید هم عبارات اجاره سوئیت در تهران، اجاره سوئیت مبله، سوئیت در هتل‌ها و... در وبسایت‌ها نظرتان را جلب کرده باشد. اما معنای کلمه‌ی سوئیت را می‌دانید؟! به عبارت ساده سوئیت را می‌توان یکی از انواع اقامتگاه‌ تعریف کرد که هنگام ورود به داخل آنها، ابتدا با اتاق هال و پذیرایی مواجه می‌شوید و اتاق یا اتاق‌های خواب هم در قسمت پشتی قرار گرفته‌اند. در برخی سوئیت‌ها هم اتاق‌های خواب و حمام با چند پله از قسمت پذیرایی جدا می‌شوند که این سوئیت‌ها، سوئیت‌های دوبلکس هستند. امکانات و انواع سوئیت‌ها متفاوت است. سوئیت‌ها ساختمان مستقلی نیستند و هیچ‌کدام حیاط ندارند. اگر در بین اقامتگاه‌های وبسایت اتاقک گشتی بزنید، سوئیت‌های مختلفی در تهران و سایر شهرها پیدا خواهید کرد که می‌توانید با اجاره آنها، اقامتی لذت‌بخش را تجربه کنید.

هاستل؛ خوابگاهی برای سفر ارزان

یکی دیگر از انواع اقامتگاه‌ها که می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم، هاستل‌ها هستند. هاستل شامل اتاق‌هایی‌ست که در هرکدام از آنها چند تخت وجود دارد و هرتخت به یک مسافر اجاره داده می‌شود. به عبارتی این نوع اقامتگاه‌ها بیشتر به صورت خوابگاهی کاربرد دارند و چندین مسافر در یک اتاق اقامت دارند. البته هاستل‌ها به صورت اتاق جداگانه هم اجاره داده می‌شوند؛ اما با هزینه‌ بالاتر نسبت به اتاق‌های عمومی. حمام و سرویس بهداشتی هاستل‌ها هم به صورت عمومی‌ست. در برخی از هاستل‌ها هم غذا برای مسافران تهیه می‌شود. در کل اجاره‌ هاستل بیشتر برای افرادی مناسب است که بودجه‌ کمی برای سفر دارند یا افرادی که به تنهایی به مسافرت رفته‌اند و سعی دارند هزینه‌های سفر خود را حتی‌الامکان کاهش دهند. همچنین برای افراد اجتماعی که تمایل زیادی به معاشرت دارند، هاستل بسیار مناسب است. اگر مایل به اقامت در هاستل هستید، حتما سری به وبسایت اتاقک بزنید تا لیستی از هاستل‌ها در شهرهای مختلف برای‌تان نمایش داده شود.

پانسیون؛ جایی برای قانون‌مداری

پانسیون را می‌توان یکی از انواع اقامتگاه تعریف کرد که افراد مسافر، دانشجوها، کارمندان و... می‌توانند در قبال پرداخت هزینه‌ای به صورت ماهانه یا سالانه، در آن اقامت کنند و از اتاق، غذا، لوازم خانگی و دیگر امکانات آنجا استفاده کنند. پانسیون‌ها مسلما تمام خدمات رفاهی هتل‌ها را ندارند؛ اما همه‌ی امکانات لازم برای اقامت را دارند. این نوع اقامتگاه‌ها امکاناتی مثل سالن غذاخوری که از نظر گنجایشی متناسب با تعداد ساکنین است، سالنی برای مطالعه، کتابخانه، اتاق نمایش مخصوص تماشای تلوزیون و... را دارند. پانسیون‌ها دارای قوانین و مقررات خاصی هستند؛ مثلا تایم مشخصی برای صرف صبحانه، ناهار و شام در نظر گرفته می‌شود یا ساعت ورود و خروج مشخصی در آنها تعیین شده و ساکنین تنها در آن بازه‌های زمانی مشخصی می‌توانند داخل یا خارج شوند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که غذا تنها برای ساکنین پانسیون در نظر گرفته می‌شود و افراد غیرساکن نمی‌توانند از غذای آنجا استفاده کنند. در کل اگر فردی تابع مقررات هستید، اقامت در پانسیون می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای شما باشد.

مسافرخانه؛ فضای اشتراکی 

مسافرخانه‌ها هم نوعی مکان اقامتی ارزان‌قیمت هستند که در واقع می‌توان آنها را نوع ابتدایی همین هتل‌های امروزی دانست؛ اما باید گفت نسبت به هتل‌ها کوچک‌تر هستند و هزینه‌ی آنها ارزان‌تر از هتل است. البته بازهم بسته به امکاناتی که در هرمسافرخانه وجود دارد، می‌تواند قیمت هر مسافرخانه با مسافرخانه‌ی دیگر متفاوت باشد. این نوع اقامتگاه‌ها معمولا در مراکز شهرها و مکان‌هایی که رفت و آمد بیشتر است و دسترسی محلی بهتری دارند، ایجاد می‌شوند تا مسافران بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. معمولا در مسافرخانه‌ها حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه به صورت اشتراکی استفاده می‌شوند و غذا در آنها سرو نمی‌شود. درواقع مسافرخانه‌ها در هر اتاق، یک یا چند تخت در اختیار مسافران قرار می‌دهند ولی حمام، دستشویی و آشپزخانه بین مسافران مشترک است. در برخی مسافرخانه‌ها هم ممکن است آشپزخانه وجود نداشته باشد. معمولا قیمت مناسب مسافرخانه‌ها، یکی از مهمترین دلایلی‌ست که افراد را جذب آنها می‌کند. از طرفی محیط مسافرخانه‌ها هم مانند پانسیون و هاستل، محیطی اشتراکی است. اگر فردی هستید که تمایل به تعامل و آشنایی بیشتر با دیگران را دارید، در بین انواع اقامتگاه، این نوع اقامتگاه‌های اشتراکی برای شما بسیار مناسب هستند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی؛ سفر به فضای سنتی

علاقه زیادی دارید که در سفر با افراد بومی در نقاط مختلف ایران و فرهنگ آنها آشنا شوید؟ اگر پاسخ شما بله است، پس حتما اقامتگاه‌های بوم‌گردی را برای سفر خود انتخاب کنید! اقامتگاه‌های بوم‌گردی هم‌خوانی و سازگاری زیادی با محیط بومی منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند دارند و حتی در ساخت این نوع اقامتگاه‌ها هم از سبک معماری، مواد و مصالح همان منطقه استفاده شده است. ممکن است در این اقامتگاه‌ها غذاهای بومی برای شما عرضه شوند، موسیقی و رقص‌های محلی را بشنوید و ببینید، با محلی‌های آن منطقه می‌توانید آشنا شوید و  و به طور کلی اقامت در این نوع از اقامتگاه‌ها شما را حسابی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم بومی آن منطقه آشنا می‌کند. اقامتگاه‌های بوم‌گردی زیر نظر وزارت گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران فعالیت می‌کنند و از نظر هزینه‌ای بسیار مناسب هستند. خلاصه بگوییم، شما میهمانی هستید که میزبانان مهمان‌نواز محلی تمام تلاش خود را می‌کنند تا سفری لذت‌بخش را برای شما فراهم کنند. همان‌گونه که بارها ذکر کردیم، وبسایت اتاقک هر نوع اقامتگاهی که مدنظر داشته باشید را ارائه می‌دهد؛ اقامتگاه‌های بوم‌گردی هم یکی از همین انواع اقامتگاه‌هاست.

حال که اقامتگاه مدنظر خود را انتخاب و رزرو کردید، می‌توانید با خیالی آسوده راهی سفر شوید. سفرتان به خیر!

کد خبر 249676