ایجاد رمزینه (Q.R.Code) برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت

اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران» را با ۱۴ رای تصویب کردند.

به گزارش ایسنا، صبح امروز اعضای شورای شهر بررسی طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران» را روی میز بررسی خود قرار دادند. علی اعطا - رئیس کمیته معماری و طرح های شهری - در توضیح این طرح گفت: این طرح پیشنهاد مشترک کمیته معماری و طرح های شهری و کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران است.

وی با بیان اینکه این طرح مستند به بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در خصوص تشریک مساعی برای حفظ آثار تاریخی است، گفت: این طرح به بند سوم ماده ۴۶ برنامه پنج ساله شهرداری تهران که شهرداری را به تهیه طرح های بناهای ارزشمند با تکیه بر مکان های خاطرات جمعی ملزم می کند، مستند شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: این طرح بر اساس ماده ۷۲ برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران تهیه شده که بر اساس آن شهرداری تهران به،  به روزرسانی سامانه های آمار و اطلاعات در زمینه گردشگری و بافت های ارزشمند و مکان رویداد ها با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ملزم شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح روی بحث تولید محتوا و بازبینی برخی تولید محتوای انجام شده تاکید شده است، اظهارکرد: بسیاری از تولید محتوای انجام شده به صورت یکپارچه نیست و این طرح شهرداری را ملزم می‌کند در برنامه یکپارچه به تولید محتوا بپردازد. برای نمونه این طرح به مناسب سازی برای  توانیابان و تولید محتوا در این خصوص توجه دارد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت مشارکت بخش خصوصی و کسب و کار نوین در اجرای این طرح تاکید کرد: یکی از نکات مورد توجه در این طرح سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است. بهتر است سامانه‌های اجرای این طرح شبیه دانشنامه های جدید امکان ویرایش اطلاعات از سوی کاربران را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از توضیح علی اعطا با ۱۴ رای کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع ( Q.R.Code ) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران» را تصویب کردند.

در ادامه اعضای شورای شهر به بیان پیشنهاد خود پرداختند. چهار نفر از اعضای شورای شهر پیشنهاد دادند که به جای فرصت شش ماهه به شهرداری تهران برای اجرای این مصوبه، فرصت دو ماهه داده شود و با این‌که گلپایگانی - نماینده شهرداری - با این فرصت کم مخالفت کرد اما اعضاء به این پیشنهاد رای مثبت دادند و برهمین اساس فرصت دو ماهه‌ای به شهرداری داده شد تا این مصوبه را اجرایی کنند.

همچنین مسجدجامعی پیشنهاد داد که مقابل منازل و مکان‌رویدادهای شهری المان یا احجام شهری همچون مجسمه نصب شود که این پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

بار دیگر مسجدجامعی پیشنهاد داد که در این مصوبه به درختان شاخص و گونه‌های گیاهی و نادر قدیمی توجه شود و در دفاع از این پیشنهاد خود اظهار کرد: در شهر تهران درختان شاخص وجود دارد. به عنوان مثال در بیمارستان مسیح دانشوری یک درخت عجیب به نام گردوی آمریکایی وجود دارد که در ایران نادر است یا در امامزاده یحیی چنار هزارساله داریم و یا در شمیرانات درخت آدامسی داریم که باید به این گونه‌ها نیز توجه شود. این پیشنهاد مسجدجامعی نیز به تصویب رسید.

در ادامه حجت نظری پیشنهاد داد: فضاهای دارای میراث معنوی نیز در این طرح مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: برخی فضاها همچون محل شهادت شهید مطهری برای مردم و شهر مهم است و این فضاهای دارای میراث معنوی باید در راستای افزایش تعلق خاطر مردم به تهران مورد توجه قرار گیرد.این پیشنهاد نظری به تصویب رسید.

در ادامه بهاره آروین پیشنهاد داد که محتوای چند رسانه‌ای برای افراد کم ‌توان و نابینا تهیه شود همچنین وی تاکید کرد که ایجاد المان‌ها و غیره باعث ایجاد سد معبر نشود و پیشنهاد داد که این خوانش میراث فرهنگی و طبیعی تهران روی دیوار یا جداره‌هایی که سد معبر نمی‌کند، نصب شود. در پیشنهاد دیگری تاکیدکرد که می‌بایست محتوای صوتی و چند زبانه در مورد آثار معماری ارزشمند ایجاد شود که هر سه پیشنهاد آروین به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، در انتها مجددا مسجدجامعی پیشنهاد داد که از توان و ظرفیت سازمان‌های حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی و منابع طبیعی برای شناسایی آثار ارزشمند استفاده شود که این پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

کد خبر 249371

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =