حمایت جامعه جهانی از میراث بیروت پس از انفجار | ۶۰ خانه‌ تاریخی در خطر ویرانی

ائتلافی از موزه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی برای حمایت از موسسه‌های فرهنگی و هنری و میراث لبنان اعلام آمادگی کرده‌اند.

چمدان -  ائتلافی متشکل از موزه‌ها و سازمان‌های فرهنگی بین‌المللی برای فراهم کردن "کمک‌های اولیه فرهنگی" به موسسه‌های فرهنگی و هنری بیروت که در جریان انفجار چهارم اوت دچار خسارت شده‌اند با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در قالب یک بیانیه همبستگی که به همراه ۲۷ امضا در روز یازدهم اوت منتشر شد، یونسکو، شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، صندوق جهانی امکان فرهنگی، موزه ملی چین و موزه لوور پاریس متعهد شدند "هر چه آن‌چه در توان دارند برای بازسازی میراث بیروت که بر اثر انفجار آسیب دیده است، به کار بگیرند. "

ارزیابی اولیه صورت‌گرفته نشان داد دست کم هشت‌هزار ساختمان در مناطق تاریخی «جمیزه» و «مار مخایل» تحت تاثیر این انفجار قرار گرفته‌اند. بر اساس گزارش یونسکو، حدود ۶۴۰ مورد از این ساختمان‌ها تاریخی به شمار می‌روند و حدود ۶۰ مورد از این ساختمان‌های تاریخی در خطر ویرانی قرار دارند.

یونسکو پیش‌تر اعلام کرد برای هدایت کمک‌ها به بخش فرهنگی لبنان با مدیرکل آثار باستانی لبنان همکاری خواهد داشت.

حالا کمیته ملی لبنانی «بلو شیلد»  برای تعیین میزان خسارت‌های واردشده به موزه‌ها، کتابخانه‌ها، آرشیوها و ساختمان‌های تاریخی با کارشناسان همکاری می‌کند.

با توجه به این‌که سازمان‌های بین‌المللی کمک‌های بلندمدت را نیز در دستور کار قرار داده‌اند موسسه «بلو شیلد» به سازمان‌های بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا نسبت به اولویت‌ها آگاهی پیدا کنند.

به گفته «سوزی حکیمیان»، رئیس ایکوم لبنان و مدیر موزه مینرالز در دانشگاه سن جوزف، در اثر انفجار اخیر هشت موزه دچار آسیب شده‌اند.

علاوه بر موزه «سرسق»، موزه پیش از تاریخ لبنان واقع در دانشگاه سن جوزف از جمله مواردی است که به کمک فوری نیاز دارد.

بر اساس گزارش‌ها، مهمترین مجموعه آثار باستانی لبنان که در موزه ملی قرار دارد سالم باقی مانده است. با این حال پنجره‌ها، درها و آسانسورهای این موزه دچار آسیب شده‌اند.

منبع :‌ایسنا

کد خبر 249270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =