سالگرد کشف ماچو پیچو شهر گمشده اینکاها بدون گردشگر گذشت

روز جمعه ۱۰۹ سال از کشف ماچو پیچو، دژ باستانی اینکاها در پرو گذشت، اما این مکان توریستی در این روز هم به دلیل بحران ویروس کرونا خالی ماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، قرار بود در صد و نهمین سالگرد کشف «ماچو پیچو» توسط کاوش‌گر آمریکایی، این بنای تاریخی پس از مدت‌ها به روی مردم باز شود اما با افزایش شمار مبتلایان و لغو شدن برنامه بازگشایی، حتی در سالگرد کشف این محوطه تاریخی ارزشمند از بازدیدکننده و گردشگر خبری نبود.

جواهر صنعت گردشگری «پرو» از اواسط ماه مارس و با آغاز قوانین قرنطینه در «پرو» به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا به روی بازدیدکنندگان بسته شد.

«داروین باکا» یکی از مسوولان نگهداری از این میراث جهانی یونسکو در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه بیان کرد: «سال گذشته افراد بسیاری به مناسبت سالگرد کشف «ماچو پیچو» از این مکان بازدید کردند، اما متاسفانه امسال هیچ بازدیدکننده‌ای وجود نداشت چراکه هنوز هیچ برنامه مشخصی برای بازگشایی «ماچو پیچو» تعیین نشده است. با این حال ممکن است با وجود افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در «کوسکو»، در ماه آگوست شاهد بازگشایی این مکان باشیم.»

«کوسکو» پایتخت سابق امپراطوری اینکاها، نزدیکترین شهر بزرگ به «ماچو پیچو» است.

فرماندار «کوسکو» اوایل ماه جولای اعلام کرده بود در صورت بهتر شدن شرایط، بازدیدکنندگان می‌توانند از بیست و چهارم جولای به «ماچو پیچو» بازگردند، اما پنج روز بعد اعلام کرد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این منطقه با افزایش رو به رو شده است.

به گفته مسوولان، حتی با بازگشایی «ماچو پیچو»، شمار بازدیدکنندگان روزانه این مکان به ۶۷۵ نفر محدود خواهد شد؛ این درحالی است که پیش‌تر شمار بازدیدکننگان روزانه این مکان به بیش از پنج هزار نفر می‌رسید.

با شناسایی ۳۷۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۱۷ هزار مرگ در اثر کرونا، «پرو» یکی از کشورها با بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکای جنوبی به شمار می‌رود.

قرنطینه ناشی از این بحران نیز خسارت ۳.۳ میلیارد دلاری را برای گردشگری این کشور در سال جاری به دنبال داشته است.

«ماچو پیچو» که از آن به عنوان شهر گمشده «اینکا»ها نام برده می‌شود، حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شد. این دژ در ۵۰ مایلی «کوسکو» پایتخت اینکاها قرار دارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده است.

در بیست‌وچهارم ژوئیه ۱۹۱۱ میلادی، «ماچو پیچو» به وسیله «هیرام بینگام»، تاریخ‌شناس آمریکایی در یک سخنرانی در دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به‌وسیله راهنمایی محلی‌هایی که گه‌گاه به سایت مراجعه می‌کردند به آن‌جا هدایت شد.

«ماچو پیچو» به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و به عنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصربه‌فرد از تمدن اینکاها شناخته شد.

کد خبر 249162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =