اجرای پروتکل سفر هوشمند در مازندران | ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت کرونا به گردشگری مازندران

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که پروتکل‌ بهداشتی برای گردشگری و سفر هوشمند در مازندران جهت مقابله با ویروس کرونا تدوین شده است.

مهران حسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این پروتکل با مدیریت مجموعه میراث فرهنگی مازندران و با استفاده از مشاوره پزشکان متخصص برای نظارت بر از سرگیری فعالیت تاسیسات گردشگری تدوین شده و تمامی زنجیره سفر اعم از حمل و نقل ، اقامت ، خدمات ، پذیرایی ، بازدید از اماکن تاریخی و میراثی ، آژانس مسافرتی ، رستوران بین راهی ، طبیعت گردی و بومگردی را شامل می شود.

وی با اعلام این که دستورالعمل تهیه شده به دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحویل شده است تا بررسی و اصلاحات نهایی بر روی آن انجام شود ، توضیح داد : رویکرد کلی این دستورالعمل و پروتکل های مربوطه ، انجام هوشمندانه سفر با رعایت الزامات بهداشتی و سلامت است و تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی فعال در حوزه سفر و گردشگری از قبیل  تاسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان گردشگری موضف به اجرای تمامی مفاد آن هستند.

معاون گردشگری مازندران یکی از ویژگی های پروتکل تهیه شده را پیش بینی سه سطح نظارتی برای آن دانست و گفت : سطح نخست مربوط به دستگاه های متولی است که به صورت میدانی در ایام سفر و غیر سفر موظف به بازرسی مستمر هستند ، سطح دوم نظارت مردمی است که از طریق شماره تماس های اعلامی از سوی ادارات کل استان ها از جمله شماره تماس ۰۹۶۲۹ دریافت می شود و سطح سوم نظارت بر عهده ناظرین خصوصی و کارشناسان بهداشت مراکز و تاسیسات مشمول این دستورالعمل هستند که موظف خواهند بود زیر نظر مدیر آن واحد به نظارت داخلی پرداخته و مفاد این دستورالعمل را رعایت نمایند.

وی افزود : در قدم نخست تمامی تاسیسات گردشگری موظف هستند ضمن شرکت در جلسات آموزشی که بر اساس اولویت های بهداشتی برگزار خواهد شد ، پروتکل بهداشتی صنف خود را تحویل گرفته و نسبت به رعایت مفاد آن و انتقال نکات لازم به کارکنان واحد خود متعهد شوند.

حسنی تاکید کرد: مسئولیت عدم رعایت مفاد این دستورالعمل بر عهده مدیر واحد مربوطه است و با خاطیان به تشخیص اداره کل میراث فرهنگی از اخطار کتبی و جریمه گرفته تا تعلیق فعالیت و پلمپ واحد برخورد قانونی خواهد شد.

وی افزود : تمامی پرسنل تاسیسات گردشگری در چارچوب ضوابط و مفاد راهنمای گام دوم، پیش از شروع به کار موظف هستند فرم خوداظهاری تکمیل نموده و فرم های تکمیل شده را در محل نگهداری کنند تا در اختیار ناظرین اداره کل میراث فرهنگی و کارشناسان بهداشت قرار گیرد.

حسنی گفت : نحوه به کارگیری پرسنل گردشگری بهبود یافته از کرونا و نحوه اشتغال کارکنان دارای بیماری های زمینه ای یا نقص ایمنی براساس مفاد راهنمای گام دوم خواهد بود و مدیران و کارکنان موظف به رعایت مفاد آن خواهند بود.

او افزود : در پروتکل تهیه شده اقلام بهداشتی موردنیاز جهت حفاظت فردی و بهداشتی کارکنان و گردشگران شامل انواع دستکش یکبار مصرف، انواع ماسک، شیلد محافظ، محلول ضدعفونی سطوح کلره یا الکلی و محلول ضدعفونی دست الکلی مورد تاکید قرار گرفته که وظیفه تامین آن در واحدهای اقامتی به عهده مدیر واحد است.

وی گفت : وظیفه تامین همین لوازم در پایانه ها ، راه آهن و فرودگاه فقط برای کارکنان بر عهده مدیران این مراکز می باشد.همچنین لازم است در فضاهای عمومی مانند کنار آسانسور در واحدهای اقامتی، میز پذیرش، صندوق رستوران، سرویس عمومی لابی، کنار دستگاه حضور و غیاب کارکنان، سالن های ورودی فرودگاه، محل تحویل بار و امثال آن ماده ضدعفونی دست نصب شود.

این مسئول افزود : یکی از مفاد پروتکل این است که مدیران مجموعه گردشگری در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علائم مربوطه باید از ادامه فعالیتش جلوگیری کرده و بازگشت به کار این فرد هم مشروط به ارائه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا دیگر تخصص های اعلام شده خواهد بود. همچنین در صورت مشاهده فرد مشکوک در بین گردشگران جهت پیشگیری از انتقال احتمالی آلودگی به دیگران، این گردشگر هم به استفاده از وسایل حفاظت فردی توصیه می شود و اقلام لازم در اختیارش قرار خواهد گرفت.

معاون گردشگری مازندران با اظهار این که سه سطح حفاظتی برای ارتباط گردشگران با پرسنل مجموعه ها در نظر گرفته شده ، توضیح داد : به منظور ایجاد فاصله ایمن بین گردشگران و کارکنان شاغل در تاسیسات گردشگری در سطح نخست با گذاشتن میزهای بزرگ یا موانع و اجسام ، فاصله بین کارکنان و گردشگران بیش از ۹ متر تعیین شده است و در سطح دوم نیز از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی جهت محفوظ کردن واحدهایی چون صندوق ، گیشه ، پذیرش هتل‌ها و نظیر آن باید استفاده شود و در نهایت نیز تمامی پرسنل شاغل در تاسیسات گردشگری جهت حفاظت فردی موظفند در هنگام کار از ماسک، دستکش و لباس کار تمیز استفاده کنند و بر اساس نوع شغل و لزوم نزدیکی به گردشگران مانند خانه دار هتل ها استفاده از شیلد محافظ هم توصیه شده است.

وی افزود : البته افرادی که در واحدهای اداری و مالی و امثال این امور مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و عدم حضور ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی خواهند بود.

حسنی تاکید کرد : به منظور حفظ سلامت گردشگران زنجیره گردشگری موظف است در وسایل نقلیه اعم از تاکسی های بین شهری، اتوبوس ها، قطار، هواپیما، ترمینالها، فرودگاه، راه آهن و دیگر فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمایند و تاسیسات گردشگری جهت خدمت رسانی در اختیار گردشگران قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه برای تعطیلات عید فطر حجم بالایی از مسافرت ها به مازندران پیش بینی می شود، گفت: لزوم اجرای هر چه سریع تر پروتکل های بهداشتی و از سرگیری فعالیت تاسیسات گردشگری برای مسافرت مدیریت شده الزامی است .

معاون گردشگری مازندران با بیان اینکه تاکید ما بر عدم مسافرت غیر ضروری تا عادی شدن شرایط است اظهار داشت: اگر مسافرت مدیریت شده در مقابل ویروس کرونا نداشته باشیم، کما اینکه خطر پیک دوم شیوع بیماری کرونا در مازندران و برای استان های دیگر دور از ذهن نخواهد بود.

شیوع ویروس کووید - ۱۹ که از ابتدای اسفند ماه سال گذشته در استان مازندارن و سراسر کشور آغاز شد، در نخستین ایستگاه تاسیسات گردشگری استان را به عنوان بزرگ ترین قطب اقتصادی به تعطیلی کشاند ، تعطیلی ای که اکنون در آستانه نودمین روز خود است و بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان فقط به خاطر لغو رزرو به گردشگری مازندران خسارت وارد کرد.

کد خبر 248769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =