سفر به هلسینکی پایتخت فنلاند | بندری مناسب برای گشت و گذار با پای پیاده یا دوچرخه

هلسینکی پایتخت فنلاند و بزرگترین شهر آن است که در شبه جزیره گرانیتی در سواحل شمالی خلیج فنلاند، رو به دریای بالتیک واقع شده است. گوستاووس واسا، پادشاه سوئد، در سال ۱۵۵۰ میلادی هلسینکی را تأسیس کرد و در سال ۱۸۰۸ این شهر یک دوک نشین روسیه شد. این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه داشت و پس از آن، فنلاند به عنوان یک کشور مستقل رسمیت یافت؛ کشوری عضو حوزه شینگن و با واحد پول یورو.

شهر بندری هلسینکی که در آن بسیاری کشتی دریایی رفت و آمد می کنند، یک شهر عالی برای گشت و گذار با پای پیاده یا دوچرخه است.

هلسینکی نیز مانند دیگر پایتخت های کشورهای اسکاندیناوی، از مجموعه ای گسترده از جزیره های کوچک در ساختار شهر تشکیل می شود. قلعه سوابورگ (قلعه سوئد) که در اواسط قرن ۱۸ ساخته شد تا دسترسی روسیه را به بالتیک ممنوع کند و با فتح در سال ۱۹۱۸ میلادی، نام قلعه فنلاندی به خود گرفت و اکنون در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارد.

میدان بازار در مرکز هلسینکی، یکی از معروف ترین بازارهای فضای باز در شمال اروپا است. این بازار در حاشیه دریای بالتیک، مملو از غرفه هایی است که غذاهای فنلاندی، گل و سوغاتی یادگاری به فروش می رسانند.

کلیسای سنگی یکی از جاذبه های منحصر به فرد هلسینکی است. کلیسایی طراحی شده در دل صخره ها در شهری که در امتداد ساحل و جزیره ها، شیبی دارد که امکان چنین حفاری و طراحی رادر دل آن ممکن کرده است. کلیسای راک در اواخر دهه ۱۹۶۰ توسط تیمو و توومو سوومالاینین طراحی شده است. این کلیسا طرحی دایره ای دارد و نور از گنبد آن می تابد. این کلیسا همچنین به دلیل آکوستیک بسیار عالی که توسط سطوح سنگی دارد، به عنوان یک سالن کنسرت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

هلسینکی

نمای بیرونی کلیسای سنگی

هلسینکی

نمای داخلی کلیسای سنگی

کلیسای جامع هلسینکی یا همان کلیسای سنت نیکولاس، در نقطه ای بلنداز شهر قرار دارد و در روزهای آفتابی واقعا دیدنی می شود.

مراسم نظامی تشریفاتی در پای پله های آن روزانه خیلیاز تماشاگران را به سوی خود جلب می کند.

کلیسای جامع هلسینکی

کلیسای جامع هلسینکی در یک روز آفتابی

کلیسای جامع اوسپنسکی نیز در نقطه ی بلند دیگری از شهر، دیگر جاذبه هلسینکی است؛ یک کلیسای ارتدوکس ساخته شده در دهه 1860 با آجرهای قرمز که بزرگ ترین کلیسای ارتدوکس در غرب اروپا محسوب می شود. این کلیسا چشم اندازی مشرف به کلیسای جامع هلسینکی هم دارد و کناره ساحلی پایتخت فنلاند قرار دارد.

کلیسای اوسپنسکی هلسینکی

کلیسای اوسپنسکی هلسینکی

هلسینکی

مجسمه ای مدرن در یکی از پارک های شمال شهر که نمادی از هلسینکی شده است

هلسینکی

کوچه های اطراف کلیسای جامع

موزه سینمای هلسینکی

موزه سینمای هلسینکی

هلسینکی

هلسینکی

چشم انداز کلیسای جامع سنت نیکولاس از مقابل کلیسای جامع اسپنسکی

کلیسای جامع هلسینکی

مراسم نظامی تشریفاتی پای پله های کلیسای جامع هلسینکی

منبع: ایسنا

کد خبر 248392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =