چمدان: کمیته میراث جهانی یونسکو که در اجلاس باکو در حال ثبت آثار جدید در فهرست میراث جهانی است، روز گذشته پرونده جنگل‌های هیرکانیان از سوی ایران را به ثبت رساند. آثار دیگر کشورها که تا کنون در چهل و سومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در 3 بخش طبیعی، فرهنگی و مختلط به ثبت جهانی رسیدند به شرح زیر است:

[related-post id="232850"]

خشکی‌ها و دریاهایی آسترال، فرانسه (میراث طبیعی)

این سایت در اقیانوس هند قرار دارد و یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و پستانداران دریایی در جهان است. به طور خاص این منطقه بزرگترین زیستگاه شاه پنگوئن و نوعی پرنده به نام آلباتروس بینی زرد است. این منطقه در نزدیکی قطب جنوب قرار دارد و از آنجا که تحت حاکمیت حکومت فرانسه است به عنوان قلمرو جنوبی فرانسه شناخته می‌شود. 

پارک ملی  Vatnajökull طبیعت پویای آتش و یخ | ایسلند (میراث طبیعی)

این سایت یکی از مناطق شاخص آتش‌فشانی است که 8 مورد از آنها زیر توده یخ است. فوران مواد مذاب از زیر یخ و آمیخته شدن آنها با هم شکل‌های بی‌نظیر طبیعی را به وجود آورده‌است و یک پدیده طبیعی ویژه به شمار می‌آید.سایت فرهنگی و تنوع زیستی پاراتی برزیل (مختلط)

این سایت میان اقیانوس و کوهستان قرار دارد و از آنجا که شامل منظر فرهنگی مرکز تاریخی پاراتی و 4 منطقه حفاظت شده طبیعی است در دسته آثار مختلط بررسی می‌شود.

این منطقه زیستگاه گونه‌های مهم جانوری همانند جاگوار، گراز بدبوی لب‌سفید و چندین گروه از نخستین سانان همانند میمون عنکبوتی پشمالو است. بخش تاریخی این منطقه به قرن 18 میلادی و اوایل قرن 19 باز می‌گردد و بندری در مناطق استعماری بوده که در آن حمل و نقل برده صورت می‌گرفته است.سایت باستانی فلزشناسی آهن، بورکینافاسو (فرهنگی)

این محدوده از 5 المان در استان‌های مختلف بورکینافاسو تشکیل شده‌ است و شامل کوره‌های طبیعی، معدن‌ها و ... است و به قرن 8 BCE  (پیش از عصر حاضر) باز می‌گردد و بیش از 2800 سال قدمت دارد.بابل عراق (فرهنگی)

بابل در 85 کیلومتری جنوب بغداد در محدوده یک شهر تاریخی مخروبه با قدمتی بیش از 2600 سال  قرار دارد که پایتخت  امپراتوری نئوبابلیان بوده‌است. این منطقه شامل روستاها و زمین‌های کشاورزی است که شهر باستانی را محاط کرده‌ بودند. در داخل شهر، دیوارها، دروازه‌ها، قصرها و معابد وجود داشته و بازمانده‌های آن شاهدی بر یکی از تاثیرگذارترین امپراتوری‌های دوره باستان است. باغ‌های معلق که یکی از عجایب هفتگانه است به بابل منسوب شده و امپراتوران بزرگی مانند حمورابی و بخت النصر در این شهر اقامت داشته‌اند. 

میراث طبیعی و فرهنگی منطقه  ارهید، آلبانی ( مختلط):

بخشی از دریاچه ارهید و دهکده آن در مقدونیه شمالی در سال 1979 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده بود و اکنون بخش شمال غربی این ناحیه در آلبانی  که شامل بخش دیگری از دریاچه و شبه جزیره و نوار ساحلی آن است به ثبت رسید. در این بخش کلیسای مسیحیان متعلق به اواسط قرن 6 میلادی قرار دارد. در قسمت کم عمق دریاچه در نزدیکی نوار ساحلی هم 3 سایت متعلق به دوره ما قبل تاریخ وجود دارد.پناهگاه پرندگان مهاجر، در امتداد ساحل دریای زرد بوهی در خلیج چین (فاز ۱)، چین(طبیعی)

پوشش گیاهی و اکوسیستم این منطقه مناسب برای گونه‌های مختلف ماهی و خرچنگ است و بخش میانی خلیج مکان مناسبی برای پرندگان مهاجر به حساب می‌آید و هر سال گونه‌های بسیار مهم پرندگان به ویژه آنها که زیستگاهشان شرق آسیا و استرالیاست  برای مهاجرت به این منطقه می‌آیند. 

[related-post id="232433"]
کد خبر 233062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =