چمدان: هادی حق شناس با اشاره به آمار جابجایی مسافران دریایی در ایام نوروز گفت: از آن نظر که همه‌ ساله طرح سفرهای دریایی نوروزی از ۲۵ اسفندماه تا پانزدهم فروردین ماه سال بعد مد نظر قرار می‌گیرد، امسال نیز آمار مسافران نوروزی در راستای آن که با آمار سال‌های قبل قابل مقایسه با‌شد از ۲۵ اسفند ماه ۹۷ تا ۱۵ فروردین ماه ۹۸ در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه آمار سفرهای دریایی به دو دسته گردشگر‌ و مسافر‌ تقسیم بندی می‌شود، ادامه داد:‌ مسافران دریایی آنهایی هستند که از طریق کشتی از سرزمین اصلی به جزایر خلیج فارس سفر می‌کنند اما گردشگری دریایی از طریق قایق‌های موتوری یا کشتی کروز انجام می‌شود.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: در واقع گردشگران دریایی کسانی هستند، ‌از همان نقطه‌ای که سوار قایق می‌شوند، مجدداً در همان نقطه پیاده می‌شوند‌‌ که این مشمول سواحل شمالی و جنوبی کشور است.

رشد ۹ درصدی مسافر دریایی در نوروز ۹۸

حق‌شناس اظهار داشت: در سفرهای دریایی نوروز امسال (۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸) که بین سرزمین اصلی و جزایر خلیج فارس انجام شد، با وجود وقوع سیل و طوفان ۹ درصد رشد نسبت به سال گذشته محقق شد و از رقم ۳ میلیون و ۴۰۸ هزار نفر مسافر دریایی در نوروز ۹۷ به‌ رقم ۳ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر در نوروز ۹۸ رسیدیم.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: اما در بخش گردشگری دریایی نوروزی امسال (۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸) نسبت به نوروز ۹۷ میزان ۲۷ درصد کاهش رخ داد و از رقم ۳ میلیون و ۱۶۲ هزار نفر در نوروز ۹۷ به رقم‌ ۲ میلیون و ۴۹۷ هزار نفر در نوروز ۹۸ رسیدیم.

 کاهش پنج درصدی مسافر و گردشگر دریایی در نوروز ۹۸

وی بیان کرد: در مجموع آمار گردشگران و مسافران نوروزی دریایی در نوروز ۹۷ رقم ۶ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر بود‌ که در ایام نوروز امسال به ۶ میلیون و ۲۴۸ هزار نفر کاهش یافت و در واقع‌ مجموع مسافر و گردشگر دریایی در نوروز امسال ۵ درصد ‌کاهش یافت.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که ارتقای ایمنی سفرهای دریایی نوروز امسال هم در دستور کار جدی قرار گرفت به فارس گفت: نوروز امسال در آب‌های جنوب کشور و استان هرمزگان به عنوان پایتخت دریایی هیچ حادثه دریایی در بخش سفرهای دریایی که منجر به خسارت یا فوت شود‌.
کد خبر 217653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =