چمدان: بسیاری از کشورهای جهان به دنبال سقوط یک فروند بویینگ 8-737 سری مکس در کشور اتیوپی در تاریخ 10 مارس 2019 (19 اسفندماه) و مرگ 157 سرنشین آن، پرواز این هواپیما در آسمان کشور خود را ممنوع اعلام کرده‌اند.

این دومین سانحه مرگبار این هواپیما در پنج ماه اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز در تاریخ اکتبر 2018 (آبان ماه امسال) یک فروند ار این مدل هواپیما متعلق به خطوط لاین‌ایر اندونزی در آسمان این کشور سقوط کرده و 189 نفر را به کام مرگ کشانده بود . تنها چند ماه از تولید و ورود به خدمت این هواپیماها می‌گذشت و هر 2 هواپیما نو و با طراحی نو به حساب می‌آمدند.

سری مکس جدیدترین سری هواپیمای پرطرفدار بویینگ 737 به حساب می‌آید که از طراحی نوین و فناوری به روز برخوردار است. بویینگ 8-737 مکس نخستین پرواز خود را در تاریخ 29 ژانویه سال 2016 میلادی (9 بهمن 94) انجام داده و از جدیدترین هواپیماهای معرفی شده به صنعت هوانوردی به شمار می‌رود.

هرچند تا پیش از اعلام گزارش نهایی این 2 سانحه، نمی‌توان درمورد علت سانحه اظهار نظر کرد، اما طبق بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد سقوط هر 2 هواپیما به علت نقص در یک سامانه کامپیوتری باشد که به منظور جلوگیری از واماندگی (Stall) هواپیما طراحی شده است.

البته سوانح مرگبار تنها رخدادهای پیش آمده برای بویینگ 737 مکس نیستند. تاکنون بیش از 12 حادثه برای این نوع هواپیما پیش آمده که یکی از آنها بر فراز آسمان ایران بوده است. در تاریخ 14 دسامبر سال 2018 (23 آذرماه 97) هواپیمای بویینگ 8-737 سری مکس هواپیمایی نروژی که از دوبی امارات عازم اسلو نروژ بود، بر فراز آسمان ایران با افت فشار روغن یکی از موتورهای خود مواجه شد و به ناچار در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد. این هواپیما به علت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت هوانوردی کشورمان نزدیک به چهار ماه در فرودگاه شیراز زمین‌گیر بود، زیرا امکان تامین قطعات مورد نیاز برای تعمیر آن فراهم نمی‌شد.

حال پس از دومین سانحه مرگبار برای بویینگ 737 سری مکس، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده‌اند. چین، اتیوپی و اندونزی نخستین کشورهایی بودند که پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده و ناوگان خود را زمین‌گیر کردند. این اقدام به سرعت در اتحادیه اروپا، فیجی، مالزی، عمان، استرالیا، کانادا، برزیل، امارات متحده عربی، بریتانیا و چندین کشور دیگر نیز دنبال شد و در نهایت در آمریکا نیز پرواز این هواپیما ممنوع اعلام شد. نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از کشورهایی که این هواپیما را در ناوگان خود ندارند نیز پرواز بویینگ 737 سری مکس بر فراز آسمان خود را ممنوع اعلام کرده‌اند.

[related-post id="195483"]

اکنون ایران نیز به جمع این کشورها پیوسته و پرواز بویینگ 737 سری مکس را بر فراز آسمان خود ممنوع اعلام کرده است.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری صدور نوتم (اطلاعیه هوانوردی) برای اعلام ممنوعیت پرواز این نوع هواپیما را تایید کرد و گفت: به دنبال اعلام ممنوعیت پرواز بویینگ 737 سری مکس در آسمان بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، یعنی کشور سازنده، پرواز این هواپیما بر فراز آسمان ایران نیز ممنوع اعلام شد.

برپایه این گزارش، ایران از جمله کشورهایی است که سوانح این هواپیما بطور مستقیم بر ایمنی آسمان آن اثر منفی گذاشته است.

[related-post id="213239"]
کد خبر 213874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =