10 کشوری که قوی‌ترین واحدهای پول در جهان را دارند ؛ مقایسه با ارزش دلار آمریکا | هر دینار کویت 42 هزار و 700 تومان!

چمدان: این تارنمای آمریکایی در گزارش خود عنوان کرد در جهان تقریبا 200 کشور وجود دارند اما این بدان معنا نیست که هر یک از آنها ارز خود را دارد. در حقیقت یک ارز می‌تواند در چند کشور به عنوان ارز اصلی استفاده شود. اکثر مردم بر این باورند که ارزهایی مانند ارز اروپایی یورو، دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرتمندترین واحدهای پول در جهان هستند. فارن پالیسی در ادامه گزارش خود به معرفی 10 ارز برتر جهان به ترتیب زیر پرداخته است.

[related-post id="31006"]


رتبهکشورارزشنسبت به دلار1کویتدینار کویت3.292بحریندینار بحرین2.653عمانریال عمان2.64اردندینار اردن1.415انگلیسپوند1.266جزایر کایمندلار جزایر کایمن1.27یورو1.148سوییسفرانک1.049دلار110کانادادلار کانادا0.75[related-post id="37989"]

1 - دینارکویت |  42 هزار و 700 تومان 

دینار کویت قوی‌ترین در جهان که به کشوری بسیار کوچک اما ثروتمند تعلق دارد. علت قوی بودن ارز این کشور صادرات بسیار مهم نفتی آن به بازارهای جهان است.

2 - دینار بحرین | 34 هزار و 185 تومان

دینار بحرین در جایگاه دوم قرار دارد. بعد از کویت، بحرین دیگر کشور خلیج فارس با جمعیتی اندکی بیش از یک میلیون نفر قوی‌ترین ارز را در جهان دارد و طبیعتا مانند کویت بیشترین منفعت آن ناشی از صادرات نفت به بازارهای جهانی است.

3 - ریال عمان | 33 هزار و 540 تومان

عمان در شبه جزیره عربی و درست در زیر عربستان و نزدیک یمن قرار دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی، عمان ثروتمند و واقعا کشوری با کیفیت است.

4 - دینار اردن | 18 هزار و 189 تومان

دینار اردن در فهرست قوی‌ترین ارزهای جهان در رتبه چهارم قرار دارد و فارن پالیسی در گزارش خود افزوده، در رابطه با اردن و واحد پول این کشور به آسانی نمی‌توان توضیح داد زیرا ارز این کشور تا این اندازه قوی است چرا که اردن فاقد منابع اساسی است و همچون کشورهای همسایه خود از لحاظ اقتصادی چندان پیشرفته نیست.

5 - پوند انگلیس | 16 هزار و 254 تومان

پوند استرلینگ انگلیسی یا به اختصار پوند انگلیس پنجمین واحد پولی و قدرتمند جهان است. فارن پالیسی در معرفی این ارز نوشت: اغلب پوند انگلیس به عنوان قوی‌ترین ارز جهان اشتباه گرفته می‌شود اما این طور نیست. این ارز دست‌کم در زمره پنج ارز قوی نخست جهان قرار دارد. پوند ارز رسمی در سراسر انگلیس و بخش‌هایی از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است.

6 - دلار جزایر کایمن | 15 هزار و 480 تومان

دلار جزایر کایمن (KYD) به دلیل حمایت مالیاتی و حمایت از بانک‌های مختلفی که در داخل این جزایر فعالیت می‌کنند در رتبه ششم قوی‌ترین ارزهای جهان جای گرفته است. جزایر کایمن بخشی از مستعمرات فرادریایی بریتانیا است که در دریای کارائیب واقع شده است.

7 - یورو | 14 هزار و 706 تومان

بعد از سقوط مارک آلمان، یورو به عنوان ارز سراسر اروپا معرفی شد و بعد از سال‌ها رشد چشمگیری داشته است.

8 - فرانک سوئیس | 13 هزار و 416 تومان

فارن پالیسی در گزارش خود در اشاره به پول قوی سوئیس نوشت: سوئیس کشوری ثروتمند است و یکی از با ثبات‌ترین ارزها را در جهان دارد. این کشور احتمالا موثرترین نظام بانکی در جهان را دارد و بزرگترین محصول صادراتی آن ابزارها و وسایل فناوری با کیفیت بالا است.

9 - دلار آمریکا | 12 هزار و 900 تومان

فارن پالیسی درباره دلار آمریکا نوشت: شاید قوی‌ترین ارز جهان نباشد اما نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای دارد. برخی اقتصاددانان آن را ارز ذخایر جهانی توصیف می‌کنند یعنی می‌توانید به دلار در بیشتر کشورها، پرداخت‌های خود را انجام دهد.

10 - دلار کانادا (CAD) | 9 هزار و 675 تومان

در گزارش فارن پالیسی د ر معرفی 10 ارز قوی جهان دلار کانادا در رتبه آخر است. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ ارزی جهان را به خود اختصاص داده است. به دلار کانادا «لونی» هم گفته می‌شود.

فارن پالیسی نوشت: ارزش بالای ارز الزاما نشان دهنده اقتصاد قوی نیست. همه می‌دانیم که کشورهایی که از نظر اقتصادی قوی نیستند ارزش ارز آنها رو به کاهش می‌رود اما خلاف این رویه صدق نمی‌کند، هر چه ارز یک کشور قوی‌تر می‌شود، مثلا ژاپن، تمایل جمعیت آن برای پس انداز کردن آن افزایش می‌یابد و تمایلی به خرج کردن پول خود به صورت روزانه ندارد. سرمایه‌داران از اطلاعات ارزی برای طرح‌های سرمایه‌گذاری خود در یک کشور بهره می‌گیرند و طبیعی است که آنها کشوری که باثبات‌ترین ارز را دارد، انتخاب می‌کنند.

[related-post id="181005"]
کد خبر 208658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =