چمدان: بزرگ آقا در اتاق خود پشت میزش نشسته، نمایی از دیوار دیده‌می‌شود که گچ بری‌های زیبایی آن را پوشانده‌ است.

او در راهروها و سالن‌های خانه زیبایش قدم می‌زند و به خیال خودش سرنوشت آدم‌ها را می‌چیند در حالی که آیینه‌کاری‌های بی‌نظیر سردرها توجه هربیینده‌ای را به خود جلب می‌کند.

شاید این سریال شهرزاد بود که کوشک وثوق‌الدوله فراموش شده را سر زبان‌ها انداخت اگرچه مشخص نیست که گروه فیلمبرداری چقدر ضوابط حفظ میراث فرهنگی را در مورد این عمارت رعایت کردند اما به هر حال این سریال توجه همه را به عمارت صد ساله نخست وزیر قاجار و پهلوی یعنی وثوق الدوله جلب کرد.

وثوق‌الدوله

باغ سلیمانیه حسن وثوق یا کوشک وثوق‌الدوله در محوطه‌ای به وسعت 25 هکتار حدود 100 سال پیش بنا شد. باغ سلیمانیه در طول زمان تکه تکه و هر تکه به سازمان آب، نیروی انتظامی، شهرک مسکونی، چایخانه سنتی و ... واگذار شد اما خود عمارت که روزگاری منزل مسکونی وثوق‌الدوله برادر قوام‌السلطنه بود به بنیاد مستضعفان رسید.

به گفته محمد سالاری عضو سابق شورای شهر تهران باغ سلیمانیه در گذشته 1222 اصله درخت داشت که اکنون تنها 453 اصله از آنها باقی مانده‌ است و در اخیرا نیز بسیاری نسبت به خشک شدن باغ و متروکه ماندن عمارت آن هشدار دادند تا اینکه امروز در مراسمی رسمی با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، بنیاد مستضعفان این باغ را شهرداری تهران واگذار کرد.

در شورای شهر پیشین درخواست شده‌ بود که در صورت واگذاری این محوطه به عنوان پارک عمومی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و امروز علی محمد مختاری رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران به نقل از ایجاد پارک شهری در این محوطه خبر داده است.

وثوق‌الدوله

کوشک وثوق‌الدوله در منطقه 14 شهرداری تهران و در خیابان نبرد شمالی کوچه طاهر جنب کلانتری ۱۲۱ سلیمانیه قرار دارد و نباید آن را با عمارت قوام الدوله یا وثوق الدوله که در منطقه 12 در خیابان امیر کبیر قرار دارد اشتباه گرفت.
کد خبر 208500

برچسب‌ها