چمدان: گذرنامه‌ها مدرک پر ارزشی هستند که درها را برای سفر و سیاحت باز می‌کنند. البته گذرنامه‌ها در عین حال مانعی جدی بر سر راه آزادی سفر برای شهروندان جهان هم هستند.

این که چگونه ما ناچار شدیم برای سفر به مدرک شناسایی ویژه‌ای احتیاج داشته باشیم، داستان جذابی دارد. در اینجا به چند نکته جالب توجه در باره گذرنامه که سبب می‌شود شما به ارزش آن به طریق کاملا متفاوتی پی ببرید، می پردازیم:

۱- شما می‌توانید نورهای شمالی را روی گذرنامه‌های کشورهای اسکاندیناوی ببینید

اگر یک گذرنامه اسکاندیناویایی را زیر اشعه ماوراء بنفش قرار دهید شفق‌های قطبی به صورت رنگین کمان روی صفحه گذرنامه ظاهر می‌شوند.

۲- اولین گذرنامه

اردشیر اول پادشاه هخامنشی در کتاب نحمیا نامه‌ای به یکی از مقامات درباری می‌دهد که در آن به این شخص اجازه عبور امن از طریق یهودیه داده می‌شود.

۳- پس از جنگ جهانی اول گذرنامه عکس‌دار الزامی شد

قبلا همیشه احتیاج به گذرنامه عکس‌دار نبود ولی پس از شروع جنگ جهانی اول و بعد از آن که جاسوسی که برای آلمان کار می‌کرد با گذرنامه جعلی آمریکایی وارد بریتانیا شد، الصاق عکس در گذرنامه اجباری شد.

۴- وزنتان کم شده؟ باید گذرنامه جدید بگیرید

ژست‌های غیرمعمول‌تان را برای عکس‌های تفریحی و شوخی نگه دارید، آنها هرگز به درد گذرنامه‌تان نمی‌خورند. در آمریکا اگر وزنتان به مقدار زیادی اضافه یا کم شده، جراحی پلاستیک صورت داشته‌اید یا اگر صورتتان را خالکوبی یا پیرسینگ کرده یا خالکوبی‌ها و پیرسینگ قبلی را برداشته‌اید، احتیاج به تجدید عکس گذرنامه‌تان دارید.

۵- عکس‌های خانوادگی قبلا برای گذرنامه قبول می‌شد

شما در روزهای اولیه اجباری شدن گذرنامه عکس‌دار می‌توانستید عکس دلخواه خودتان را برای گذرنامه انتخاب کنید. حتی عکس دسته جمعی خانوادگی نیز اشکالی نداشت.

۶-گذرنامه را 6 ماه قبل از انقضای مدت اعتبار تجدید کنید

یادتان نرود گذرنامه‌تان را سر وقت تمدید کنید. به بعد موکول کردن کارهای اداری مانند تمدید گذرنامه به نفعتان نیست. قبل از سفر حتما به تاریخ انقضای گذرنامه نگاه کنید و احتیاط را از دست ندهید. برای سفر به بعضی کشورها از جمله کشورهای اتحادیه اروپا باید گذرنامه شخص بعد از ورود برای ۹۰ روز دیگر اعتبار داشته باشد ولی برای محکم کاری بهتر است مدت اعتبار گذرنامه شما ۶ ماه باشد. برای سفر به چین، اندونزی، روسیه، عربستان سعودی و چند کشور دیگر باید گذرنامه مسافر دست کم ۶ ماه اعتبار داشته باشد. برای اجتناب از این که بدون داشتن امکانات بازگشت در کشوری گرفتار شوید بهتر است این نکات را رعایت کنید.

۷-برای ورود به استرالیا از طریق کوئینزلند احتیاج به گذرنامه ندارید

طبق بخشی از پیمانی که به موجب آن پاپوآ گینه نو، مستقل شد به ساکنان ۹ دهکده ساحلی پاپوآ گینه نو اجازه داده شده بدون گذرنامه وارد استرالیا شوند.

۸- واتیکان کنترل گذرنامه ندارد

حدس بزنید گذرنامه شماره ۱ در واتیکان متعلق به چه شخصی است ... برای ورود به واتیکان گذرنامه کسی را نگاه نمی‌کند و گذرنامه شماره یک متعلق به پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان است.

۹-بسیاری از آمریکایی‌ها اصلا گذرنامه ندارند

همه شهروندان آمریکا تمایلی به سفر به خارج ندارند. طبق محاسبه وزارت امور خارجه آمریکا ۱۲۱ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۳۴۱ آمریکایی از ۳۲۱ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۷۸۹ شهروند این کشور دارای گذرنامه هستند.

۱۰-کشور تونگا گذرنامه می‌فروخت

کشور تونگا در مقابل دریافت ۲۰ هزار دلار گذرنامه صادر می‌کرد. بنا بر گزارش‌ها، توفا آهو توپو چهارم پادشاه سابق پلی‌نزی برای افزایش درآمد کشورش گذرنامه‌های تونگا را به خارجیان می‌فروخت.

۱۱-گذرنامه‌های اسلوانیایی و فنلاندی مانند ورق‌های پویانما هستند

ورق‌های پویانما هواداران زیادی دارند. اگر حوصله‌تان در فرودگاه سر رفته و گذرنامه فنلاندی یا اسلوانیایی دارید، می‌توانید خودتان را سرگرم کنید. چنانچه گذرنامه خود را به سرعت ورق بزنید، می‌توانید پایین صفحات یک تصویر متحرک ببینید.

۱۲- امکان جعل گذرنامه نیکاراگوئه از هر کشور دیگری کمتر است

گذرنامه نیگاراگوئه دارای ۸۹ لوگوی امنیتی جداگانه است از جمله هولوگرام‌ها و واترمارک‌ها. در نتیجه گفته می‌شود گذرنامه نیگاراگوئه مدرکی است که امکان جعل آن از گذرنامه هر کشور دیگری در جهان کمتر است.

۱۳- ملکه بریتانیا گذرنامه ندارد

بر اساس گزارش بی بی سی، ملکه الیزابت دوم نباید نگران داشتن گذرنامه باشد. از آنجایی که شخص او به سایر شهروندانش اجازه داشتن گذرنامه را می‌دهد عملا خودش نیازی به آن ندارد ولی پیغام‌بران اسناد محرمانه او به گذرنامه نیاز دارند.

پیغام‌بران ملکه الیزابت افرادی هستند که مسئول تحویل اسناد محرمانه در سراسر جهانند و آنها گذرنامه مخصوص خودشان را باید داشته باشند. گفته می شود تنها ۱۵ فقره از این نوع گذرنامه‌ها وجود دارد.
کد خبر 202404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =