دفتر بناهای تاریخی شهرداری برای مرمت «اتاق آینه‌خانه» اعلام آمادگی کرد

چمدان:محسن شیخ‌الاسلامی د در خصوص اظهارات رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران مبنی بر اینکه بخشی از عمارت «اتاق آینه‌خانه» به دلیل بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری تخریب شده و بخشی دیگر نیز در معرض تخریب قرار گرفته، گفت: قبول دارم که بی‌توجهی کردیم.

وی افزود: در حال حاضر مسئول دفتر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران ابراز آمادگی کرده که این بنا را در اختیار بگیرد و آن را بازسازی کند.

به گزارش فارس:معاون میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه ما این دفتر را به صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی معرفی کرده‌ایم، گفت: متأسفانه رسیدگی سازمان میراث فرهنگی رسیدگی مناسبی نبوده و امیدواریم با ورود دفتر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران به موضوع شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

شیخ‌الاسلامی گفت: در حال حاضر برآورد اولیه برای مرمت این عمارت «اتاق آینه‌خانه» 300 میلیون تومان است اما متأسفانه همین رقم هم تخصیص نشده، ما ردیف اعتبارات به اسم بناهای مختلف داریم اما برای این بنا ردیفی در نظر گرفته نشده و دلیل آن هم معلوم نیست.

وی با اشاره به قول مساعد رئیس سازمان میراث فرهنگی برای تخصیص اعتبار لازم جهت مرمت این بنا، گفت: یک هفته از این قول گذشته اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

معاون میراث فرهنگی استان تهران گفت: امیدواریم با بازسازی عمارت «اتاق آینه‌خانه» زیرنظر ما و با روال قانونی این بنای تاریخی سروسامانی بگیرد و بهره‌برداری مناسبی از آن صورت گیرد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران، گفت: قطعاً مرمت اضطراری و تثبیت موقت تزئینات این عمارت بدون بهره‌برداری درست از آن، وضعیت خانه را وخیم‌تر می‌کند.

«اتاق آینه خانه» یکی از بناهای زیبای دوران قاجار بوده و به لحاظ ساختار معماری عناصر تزئینی جزو یکی از کامل‌ترین خانه‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود.

مساحت بنا 3 هزار و 200 متر بوده که آذرماه سال 83 به شماره 11243 در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است، این عمارت در مجاورت خانه موزه ایت‌الله مدرس و مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه واقع در محله امام زاده یحیی قرار دارد.

[related-post id="198354"]
کد خبر 200757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =