چمدان: احمد مسجد جامعی سوم دی ماه در آیین پایانی پنجمین جایزه تهران در محل کاخ موزه گلستان گفت: حدود چهار سال پیش اسکلت دختری 38 ساله مربوط به چند هزار سال پیش در شهر تهران کشف شد که گروه‌های علمی آزمایش‌های شناسایی را بر روی این اسکلت انجام دادند.

وی افزود: سپس گروه‌های هنری به طراحی شکل وی از روی نشانه‌ها پرداختند و در نهایت دانشمندان به اطلاعاتی از چند هزار سال پیش رسیدند.

عضو شورای شهر تهران در ادامه به جایگاه میراث تاریخی و فرهنگی مستقر در پایتخت اشاره و بیان کرد: هرجای جهان اگر همانند میراث تاریخی تهران را داشتند، زمینه ساز توسعه گردشگری در همه زمینه‌ها قرار می‌گرفت.

مسجد جامعی تاکید کرد: از زیبایی و مسایل تاریخی تهران می‌توان برای توسعه تمام ابعاد شهری بهره برد.

وی عنوان کرد: در حالی ما چنین میراث حقیقی را داریم که در دنیا برخی به دنبال ایجاد تاریخ مجازی برای بهره برداری هستند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در سایر نقاط دنیا موزه و خاطره مجازی تولید می‌کنند و آن را مبنای سرمایه‌گذاری قرار می‌دهند.

وی با اشاره به مصوبات شورای شهر تهران درباره خیابان مولوی پایتخت خاطرنشان کرد: در دوره سوم شورا یکی از اعضای شورا عنوان کرد که خیابان مولوی چه نسبتی با شهر تهران دارد که من در یادداشتی عنوان کردم که وجب به وجب این خیابان خاطره و تاریخ است.

مسجد جامعی همچنین با اشاره به تاریخ قبرستان سر قبر آقا گفت: در این قبرستان مجموعه هنرهای ایران تا قرن 13 را می‌توان مشاهده کرد.

وی افزود: هنرهای موجود در مجموعه کاخ گلستان که با قدرت و پول شاهان ساخته شده بود را به عنوان تنها اثر جهانی تهران ثبت شده می‌توان در قبرستان سر قبر آقا مشاهده کرد.

عضو شورای شهر تهران گفت: حتی در این قبرستان آثاری وجود دارد که در کاخ گلستان وجود ندارد.

مسجد جامعی همچنین در ادامه از کاروانسرای خانات در تهران به عنوان تنها کاروانسرای باقی مانده از عصر صفوی یاد و عنوان کرد: اگر تمامی این میراث را به عنوان مجموعه‌ای به هم پیوسته ببینیم می‌تواند زمینه لازم را برای توسعه بیش از پیش پایتخت فراهم آورد.

بقعه سر قبر آقا اکنون در داخل بافت قدیمی تهران در ضلع جنوبی چهار راه مولوی انتهای خیابان شهید مصطفی خمینی (سیروس سابق) در میان باغی بزرگ و قدیمی قرار دارد. محوطه بقعه سرقبر آقا مدفن سیدابوالقاسم امام جمعه تهران در عهد محمدشاه و اوایل ناصرالدین شاه و نیز آرامگاه خانوادگی خاندان اوست.

این قبرستان که در زمان محمدشاه قاجار خارج از حصار شاه طهماسبی شهر تهران واقع شده بود و تا نقاط موسوم به چاله سیلابی و بازار پالان دوزها ادامه داشت با گسترش پایتخت و ایجاد حصار جدید عهد ناصرالدین شاه به سال 1284 (ه.ق) به همراه محدوده بازار در داخل محدوده شهر قرار گرفت.
کد خبر 197867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =