چمدان: محسن قاصدی با بیان این خبر افزود: ترک‌های زیادی در بخش‌های زیرین و پایه‌های کناری این پل مشاهده می‌شود.

این پل که با عنوان «شاه عباسی» جاجرود نیز شناخته می‌شود در روستای سعیدآباد قرار دارد و از آثار دوران سلجوقی به شمار می‌رود که در دوره‌های صفویه، قاجاریه و پس از آن چند نوبت بازسازی و مرمت شده است.

بخشدار جاجرود ادامه داد: سرقت سنگ‌های پایه پل، تردد خودروهای سنگین و بارندگی‌های اخیر میزان آسیب دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده‌ای نزدیک بسیار زیاد است.

پل شاه عباسی جاجرود

وی با اشاره به نامه‌نگاری و پیگیری‌های انجام شده به ایرنا گفت: از دو سال گذشته مشکلات پل را به سازمان میراث فرهنگی گزارش داده‌ایم و بر اساس اعلام این سازمان آنها بودجه‌ای برای بازسازی پل ندارند و درصورتی که بخشداری جاجرود و دهیاری سعیدآباد هزینه مرمت پل را تقبل کنند کارشناسان میراث فراهنگی ناظر بر اجرای کار خواهند بود.

قاصدی گفت: با وجود آنکه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما از ابتدا تا انتهای پل تابلویی برای معرفی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی نصب نشده در حالی که نگهداری و مرمت بناهای تاریخی ثبت شده برعهده سازمان میراث فرهنگی است.

وی تاکید کرد: بخشداری برای زیباسازی و محافظت از این پل اقداماتی انجام داده است. سنگفرش محوطه اطراف پل، ساخت دیواره ساحلی، نرده گذاری، نصب دو عدد نیوجرسی و خاکریزی به منظور کاهش تردد خودروها از روی پل بخشی از اقدامات با هزینه بخشداری بوده است.

پل شاه عباسی جاجرود

به گزارش چمدان، پل شاه عباسی جاجرود پلی با قدمت ۸۵۰ ساله روی رودخانه جاجرود و ۱۰ کیلومتری شمال شرق استان تهران در روستای سعیدآباد ساخته شده است. جنس سازه اصلی پل سنگ‌های کف رودخانه است. تا پیش از ساخت سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود این پل یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران بود و تا سال ۱۳۴۲ پل اصلی رفت‌وآمد مردم تهران به دماوند و مازندران بود.

این پل از آثار دوران سلجوقیان است و در دوره‌های صفویه، قاجاریه و پس از آن بارها و مرمت شده است. این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست حاج میرزا بیک نوری فراش خلوت شاه با هزینه 24 هزار تومان بازسازی شده است.

پل دارای دو دهانه بزرگ میانی به عرض هفت و طول دوازده متر و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض چهار و طول پنج متر است.
کد خبر 197589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =