چمدان: سرگئی لاوروف در نشست شورای سران مناطق روسیه در وزارت امور خارجه روسیه با بیان این مطلب افزود: روسیه در مورد تسهیل روادید با شماری از کشورها در حال مذاکره است.

وی ادامه داد: روسیه در راستای توسعه سیستم سفر اتباع خارجی با روادید الکترونیکی (سیستم بدون کاغذ) این طرح را اجرا می‌کند و زیرساخت‌های لازم در رابطه با این امر وجود دارد.

لاوروف خاطرنشان کرد: همکاران ما در سن پترزبورگ و استان لنینگراد نیز به ارایه چنین تسهیلاتی به مسافران خارجی علاقه مند هستند.

خبرگزاری تاس نیز به نقل از رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه به اهداف این کشور برای امضای موافقت نامه نظام بدون روادید با تعدادی از کشورها اشاره کرد و نوشت: لاوروف ابراز امیدواری کرده است که در نشست با طرف‌های مقابل، چنین طرح‌هایی بررسی شود تا بخش گردشگری روسیه بیش از پیش توسعه یابد.

[related-post id="192143"]

بر اساس قانونی در روسیه که تابستان گذشته به اجرا در آمد، اتباع 18 کشور از جمله ایرانیان می‌توانند بدون اخذ روادید به خاور دور روسیه سفر کنند. مطابق این طرح، شهروندان ایران و 17 کشور دیگر حق یافته‌اند از (10 مرداد سال 96) بدون دریافت روادید از طریق بندر ولادی واستوک واقع در ساحل دریای ژاپن به مناطق خاور دور روسیه سفر کنند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره گفته بود: شهروندان 18 کشور می‌توانند تا چهار روز پیش از سفر مشخصات خود را در فرم مخصوصی در سایت ویژه این وزارت خانه درج کنند.

وی افزود: افرادی که این فرم را پر می‌کنند، دیگر نیازی به دریافت روادید برای سفر به مناطق خاور دور روسیه ندارند.

این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می‌شوند و فقط شامل سفر به محدوده خاور دور روسیه می‌شد به عبارتی این افراد نمی‌توانستند از خاور دور روسیه به شهرهای مشهور روسیه همچون کازان، مسکو یا سن پترزبورگ در مرکز یا غرب روسیه بروند.

طرح بدون روادید در خاور روسیه برای شکوفایی اقتصاد این منطقه و تسهیل امکان سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است.

وزارت توسعه منطقه خاور دور روسیه به تازگی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که از زمان اجرای این قانون تاکنون 56 هزار تبعه خارجی از 18 کشور مشمول طرح به منطقه خاور دور روسیه سفر کرده‌اند.

هم اکنون ایرانی‌ها برای سفر به مسکو یا سایر شهرهای روسیه همچون سن پترزبورگ یا کازان باید به کنسولگری‌های روسیه در ایران مراجعه و درخواست ویزا کنند؛ نهایتا تا دو هفته به تقاضای ارایه شده پاسخ داده خواهد شد.
کد خبر 195328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =