هشدار وزارت خارجه: مراقب دلالان ویزا باشید | کلاهبرداری‌های هنگفت با ادعای ارتباط با سفارتخانه‌های خارجی

چمدان: ​بهرام قاسمی با اشاره به دریافت گزارش‌هایی مبنی بر کلاهبرداری از هموطنانمان برای دریافت روادید گفت:​ این دلالان در اطراف سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی در کمین ایرانیان می‌نشینند و به بهانه گرفتن ویزا در کوتاه مدت مبالغ هنگفتی از آنان دریافت می‌کنند. از هموطنان متقاضی روادید درخواست می‌کنم برای دریافت ویزا حتی الامکان به سایت سفارتخانه‌ها مراجعه کنند.

قاسمی گفت: مراجعه به افرادی که به عنوان واسطه و یا به این عنوان که در سفارت آشنا دارند می‌تواند برای هموطنان دردسر ساز باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:​ نیروی انتظامی مراقبت‌های بیشتری را برای برخورد با این شبکه‌های مافیایی اعمال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ​در دو سال گذشته وزارت امور خارجه با بسیاری از سفارتخانه‌های خارجی در تهران در این زمینه گفتگو کرده است و حتی به برخی از سفارتخانه‌ها که خطاهای بیشتری داشتند تذکرات لازم داده شد.

[related-post id="191878"]

قاسمی با بیان اینکه این مشکلات در داخل کشور تا حد زیادی کاهش یافته است گفت : اکنون سفارتخانه‌ها سعی می‌کنند بصورت مستقیم با ایرانیان برای گرفتن مدارک و اطلاعات در تماس باشند گرچه ممکن است هنوز در برخی مواقع هموطنانمان مجبورند برای دریافت نوبت در انتظار باشند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ​همچنین با یک نوع برون سپاری، سفارتخانه‌های خارجی در تهران قراردادهایی را با برخی شرکت‌های ایرانی بسته‌اند و دریافت مدارک و اطلاعات را به منظور صدور روادید به آنها واگذار کرده‌اند که با توجه به محدود بودن این شرکت‌ها نظارت بر کار آنها دقیق‌تر است.

قاسمی گفت: ​گروه دوم از هموطنان که مورد سوءاستفاده این دلالان قرار می‌گیرند کسانی هستند که به کشورهای ثالث و یا همسایه مراجعه می‌کنند زیرا کشور مقصد آنها در ایران کنسولگری ندارد.

وی افزود :​در این مورد هم متاسفانه گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم که نشان می‌دهد افراد واسطه و دلالان به بهانه گرفتن روادید در کوتاهترین زمان از هموطنان مبالغ هنگفتی دریافت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه معمولا افراد واسطه از تعجیل ایرانیان مسافر سوء استفاده می‌کنند از این دسته از هوطنان هم خواست از مراجعه به دلالان خودداری و بطور مستقیم تقاضای روادید از سفارتخانه‌های خارجی را مطرح کنند.

قاسمی گفت: ​میزان مبلغی که از طرف هر سفارتخانه خارجی برای صدور روادید باید دریافت شود در پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه و کنسولگری‌های ما در همه کشورها وجود دارد.

وی افزود: در عین حال هموطنان می‌توانند با مراجعه به کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای نحوه دریافت ویزا از دیگر کشورها مشورت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: معمولا مبالغی که باید برای ویزا از هموطنان دریافت شود مبالغ زیادی نیست و براساس تفاهم و یا عمل متقابل میان ایران و آن کشور ثالث دریافت می‌شود.

[related-post id="192162"]
کد خبر 192507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =