چمدان: خبرگزاری رویترز در گزارشی که آن را با شرح وضعیت یک دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در آمریکا شروع کرده، می‌نویسد: اطلاعات موسسه آموزش بین‌الملل که دانشجویان خارجی در آمریکا را رصد می‌کند، نشان می‌دهد که تعداد ایرانیان مشغول به تحصیل در آمریکا به رقم 12800 رسیده که در دهه‌های گذشته بالاترین رقم است؛ اما نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد که این روند رو به کاهش است.

بنابر گزارش فوق، داده‌های وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهند که در دوره مارس - اکتبر سال جاری میلادی، 355 ویزای کمتر از دوره مشابه سال قبل به دانشجویان ایرانی داده شده و این در حالی بوده که کاهش کلی اعطای ویزا به دانشجویان خارجی در دوره مشابه 5 درصد بوده است.

در سه سال تحصیلی گذشته، تعداد ویزای اعطا شده به دانشجویان ایرانی و بستگان آنها در آمریکا رو به کاهش بوده است. با این حال، برخی دانشگاه‌های اروپایی گفته‌اند که تعداد دانشجویان ایرانی آنها افزایش یافته است.

رویترز توانسته بیش از بیست مورد را بیابد که در آنها ویزاهای اعطایی به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آمریکا با تاخیر مواجه شده است. رویترز در این خصوص از وزارت خارجه آمریکا سوال کرده، اما پاسخ این بوده که «امنیت مساله بسیار مهمی است.»

این کاهش صدور ویزا در حالی رخ داده که دانشجویان از دستور منع سفر ترامپ در سال 2017 که کشورهای ایران، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه و یمن را در برمی‌گرفت، معاف هستند.

یک مقام دانشگاه اوکلاهما، به رویترز گفته است که 15 ایرانی متقاضی تحصیل در این دانشگاه در فصل پاییز، با تاخیر در صدور ویزا مواجه بوده‌اند.
کد خبر 192354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =