واکنش وزارت خارجه به رایگان شدن ویزای ترانزیتی ایران با ۷۲ ساعت اعتبار | جریان ویزای «بدون مُهر و برچسب» ایران چیست؟

چمدان: روادید الکترونیک یعنی برچسب در گذرنامه نصب نمی‌شود، به اضافه این‌که مُهر ورود و خروج هم در گذرنامه ثبت نخواهد شد. هزینه و مدت زمان اعتبار آن نیز مشابه روادید معمول ایران است.

مجتبی کریمی رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه به ایسنا گفت: طرح روادید الکترونیکی از حدود دو سال پیش در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی کشور به اجرا درآمده و شکل کامل آن از یک سال پیش عملی شد.

این درحالی است که علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اواخر مردادماه امسال در نشست اعضای هیات مدیره هتلداران، اجرای آن را در آینده‌ای نزدیک و در توافق با ناجا و وزارت خارجه وعده داد.

کریمی با بیان اینکه اتباع خارجی از ۱۱۰ نقطه سراسر جهان می‌توانند روادید ایران را الکترونیکی دریافت کنند درباره اجرای چنین طرحی در واکنش به فرمان مهاجرتی آمریکا درباره منع سفر به هفت کشور مسلمان از جمله ایران تاکید کرد: این موضوع به نحوه برخورد کشوری خاص با مسافران ارتباطی نداشته و صدور روادید الکترونیک بدون مُهر ورود و خروج از سال‌ها قبل سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شده که به منظور ارتقاء برنامه روادید ایران بوده است تا بدون حضور ارباب رجوع در نمایندگی‌های ایران و بدون صدور برچسب و درج مهر ورود و خروج در گذرنامه صادر شود.

به گفته کریمی، «رواید الکترونیکی کامل» یعنی بدون برچسب و مهر ورود و خروج طرحی است که در برخی کشورهای دیگر نیز اجرا می‌شود. وزارت خارجه نیز با توجه به مصوبه هیأت وزیران و حمایت وزیر امور خارجه درباره صدور روادید الکترونیکی با بالاترین استانداردها اقدام کرد. اکنون تقریبا در ۱۱۰ نقطه از جمله در فرودگاه‌های بین‌المللی داخل کشور و همچنین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، این روادید صادر می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تجهیز وب‌سایت روادید الکترونیک ایران که منطبق با استانداردهای روز جهان است، گفت: اگر تحریم‌ها وجود نداشت و با بانک‌ها در برخی کشورها دچار مشکل نبودیم، حتی نیاز نبود متقاضی در نمایندگی ایران در خارج از کشور برای دریافت روادید حاضر شود، می‌توانست با واریز مبلغ ویزا به صورت الکترونیکی، روادید خود را دریافت کند. وب‌سایت روادید الکترونیک وزارت خارجه حتی امکان صدور بیمه‌نامه الکترونیکی را نیز دارد.

کریمی درباره رایگان شدن ویزای ترانزیتی ایران با ۷۲ ساعت اعتبار که اوایل مهرماه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر آن را اعلام کرد، با تاکید بر این‌که تمام طرح‌های ویزا را وزارت خارجه باید اجرا کند، گفت: ویزای ترانزیت با کد «G» چندین دهه است که در ایران اجرا می‌شود و برای ترانزیت زمینی حداکثر ۷ روز و برای مسافران ترانزیت هوایی نهایت ۳ روز اعتبار دارد. قیمت آن نیز براساس عمل متقابل با کشورهای مختلف، تعیین شده است.
کد خبر 187434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =