چمدان : علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «خانه‌های تاریخی بخشی از هویت  شهرهای ماست. با پیگیری‌های حقوقی سازمان میراث فرهنگی خانه علیزاده به فهرست آثار ملی کشور بازگردانده شد. این نوید را به مردم عزیزمان می‌دهم که در آینده‌ای نزدیک خانه‌های تاریخی دیگری را به فهرست میراث ملی کشور بازمی‌گردانیم.» 

ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی نیز 21 بهمن ماه به میراث آریا اعلام کرده بود: «خانه علیزاده حدود 45 سال پیش در خیابان آفریقا ساخته شد و به‌لحاظ ویژگی‌های منحصربه‌فرد معماری جزو آثار فرهنگی‌تاریخی است که به‌دست مهندس علیزاده از بهترین معماران تهران در دوره پهلوی دوم به پیچیده‌ترین شکل ممکن، بر روی تپه‌های الهیه در پنج طبقه ساخته شد. این خانه از لحاظ فنی واجد ارزش فرهنگی و معماری ویژه است.»

او افزود: «این خانه بنا به رای دیوان عدالت ابطال ثبت و از فهرست میراث‌فرهنگی ملی خارج شده بود. پیرو پیگیری‌ها، ارائه لوایح و دفاع‌های موثر اداره‌کل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی در دادگاه تجدید نظر رای بدوی ابطال شد.»

مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی تاکید کرد: «از زمانی که دکتر مونسان به ریاست سازمان میراث فرهنگی منصوب شد، همواره بر پيگيری جدی پرونده‌های اداره‌کل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی و تسريع در آن تاکید دارند. ما نیز تمام تلاش خود را به‌کار بستیم و این پرونده‌ها را به‌جد پیگیری می کنیم.»

او بیان کرد: «در دو سه ماه اخیر نیز پیرو پیگیری‌های فراوان توانستیم این خانه را نیز به فهرست ثبت ملی برگردانیم. همچنین پرونده چندین خانه دیگر را که از فهرست ملی خارج شده‌اند نیز در دست داریم و تا بتوانیم با اعمال ماده 79 يا تجدیدنظرخواهی این خانه‌ها را مجدداً به فهرست ثبت‌ملی برگردانیم.»

کد خبر 17045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =