ظروف مصرفی لالجین سرب ندارد | درصد سرب سفال لالجین برای انسان مضر نیست

چمدان : محمدرضا قادری، مدیر میراث فرهنگی شهر لالجین درباره وضعیت استفاده سرب در سفال‌های لالجین گفت:  در گذشته از سرب در ظروف مصرفی استفاده می‌کردند، ولی اکنون دو سه سال است که در جریان جهانی شدن این شهر، دیگر کمتر از سرب استفاده می‌شود.

او افزود: در رنگ‌ها درصد کمی سرب وجود دارد و درصد آن استاندارد و در حدود 8 درصد است. مصرف سرب در لعاب به خاطر جلا دادن به رنگ سفال است که درصد آن استاندارد بوده و مضر نیست. در ظروف تزیینی ما سرب برای جلای بیشتر و زیبا شدن آثار وجود دارد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لالجین نیز با بیان اینکه رکود در صادرات سفال این منطقه به نسبت کل کشور کمتر بوده است، گفت: رکود در کل کشور وجود دارد، ولی در لالجین کمتر بود، چون با جهانی شدن این شهر، روی کیفیت محصولات بیشتر کار شد تا بازار داخل و خارج را از دست ندهد. فقط مساله این است که توان خرید مردم پایین آمده و فروش محصولات نیز تحت شعاع قرار گرفته است.

او سپس درباره فروش سفال و سرامیک چینی در فروشگاه‌های این شهر جهانی، گفت: تصور اشتباهی در این باره وجود دارد، چیزی به نام سفال چینی نداریم آنچه هست سرامیک است که از مبادی قانونی وارد می‌شود. قبل از جهانی شدن حجم سفال‌های چینی زیاد بود، ولی پس از آن به خاطر حفظ و توسعه اشتغال، تلاش شد واردات کمتر شود که البته با وضعیت امروز دلار این کار دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

در حال حاضر یک هزار کارگاه سفال در لالجین و ٢٧٠ کارگاه در شهرک صنعتی حاشیه شهر وجود دارد که در شرایط اقتصادی امروز همچنان فعالند.

قادری با بیان اینکه نرخ بیکاری در لالجین صفر شده است، اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار کارگاه سفال در لالجین و ٢٧٠ کارگاه در شهرک صنعتی حاشیه شهر وجود دارد که در شرایط اقتصادی امروز همچنان فعالند و نه تنها از لالجین، بلکه از خارج این شهر نیز نزدیکِ به یک هزار تن نیروی کارِ جذب کرده است. اگر رشد بیکاری داشتیم کارگر وارد نمی‌کردیم.

وی درباره وضعیت بیمه هنرمندان این شهر جهانی نیز  توضیح داد: تقیربا ۹۰ درصد کارگاه‌های لالجین بیمه دارند؛ البته مشکلی در قانون بیمه وجود داشت که با رایزنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دولت، این مشکل حل و قرار شد بیمه مشاغل روستایی مشمول هنرمندان صنایع دستی هم شود که مشابه این مصوبه به شهرها هم ابلاغ شد تا هنرمندان راحت‌تر بیمه شوند.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لالجین اضافه کرد: بیش از ۵ هزار نفر در کارگاه‌های سفال مستقیم کار می‌کنند که بیشتر آنها تحت پوشش هستند اما هنرمندان انفرادی و آنهایی که در خانه‌ها کار می‌کنند مشکل بیمه داشتند که اکنون مشمول طرح بیمه مشغال روستایی قرار می‌گیرند.

او در ادامه به بسته‌بندی سفال لالجین که از مشکلات اصلی این صنایع دستی به شمار می‌آید اشاره کرد و افزود: بسته‌بندی صنایع‌دستی به حمایت دولت نیاز دارد، چون روی قیمت تمام شده تاثیر زیادی می‌گذارد و خریدار از آن استقبال نمی‌کند. این مشکل در صادرات هم تاثیر دارد، مثلا عراقی‌ها سفال‌های ما را با بسته‌بندی نمی‌خواهند، چون گران می‌شود، اما اروپایی تمایل دارند محصولات با بسته‌بندی و محافظت شده وارد شود، هرچند که بسته‌بندی‌های ما از جنس کارتن است.

قادری در عین حال یادآور شد: سفال شکننده است، هچ‌وقت نمی‌توان آن را فله‌ای صادر کرد، ولی حجمی بسته‌بندی می‌شود مثلا گلدان گل که به هلند فرستاده می‌شود در پالت‌های چوبی بسته‌بندی می‌شود، چون نمی‌توان با چیز دیگری از آن محافظت کرد.

[related-post id="5761"]

[related-post id="4027"]
کد خبر 141521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =