کوچه لولاگر تهران یکی از داشته‌های خاص شهر تهران است. کوچه‌ای که خانه‌ها دو طرفش به طور قرینه ساخته شده است. به همین دلیل بسیار کوچه لولاگر را به اسم کوچه قرینه می‌شناسند. چند وقتی است که پروژه‌های مرمتی در این کوچه ضلع شرقی را مرمت کرده‌اند و پای کافه‌ها، گالری‌ها و حالا یک هتل خاص به این کوچه باز شده است.

بیشتر بخوانید: بوتیک هتل حنا؛ تجربه تهران قدیم در اقامتگاه مدرن کوچه قرینه | تصاویر اتاق‌های بنای 90 ساله و قیمت غذاهای رستورانش 

بیشتر بخوانید: افتتاح نخستین بوتیک هتل تهران در تنها کوچه قرینه پایتخت 

وب سایت معماری معاصر ایران درباره این پروژه نوشته است: مجموعه لولاگر اولین دوره ساختمان سازی برونگرا است، آن هم نه صددرصد کوچهای با مالکیت شخصی. با دو در، در ابتدا و انتهای آن و با یک لایه فیلتر با خیابان اصلی.  این کوچه اولین تیپولوژی آپارتمان سازی تهران مدرن است. سیرکولاسیون کشف بنا از حیاط پشتی و پارکینگ و از راه شرقی حیاط بوده. ما این تجربه کشف فضا و کوچه را ادامه دادیم.

کاربری هتل نیاز به یک مقاوم سازی جدی در مقابل نیروی زلزله و بار قائم داشت.  کل سازه باربر مدل سازی شد. چهار دیوار برشی طراحی و در تراز زیر زمین زیر هر دیوار دو چاه به عمق ۹ متر حفر و شبکه ای از میلگرد حلقوی بافته شد و در چاه قرار گرفت. بخشی از آن با رسیدن به کف طبقه، ما بین تیرها و نبشی های جوش خورده بر روی آن درگیر شدند. با ریختن بتن پیوسته عملا یک شبکه بتنی یکپارچه ساختمان را در بر گرفت.  

رستوران حنا در بیرون ساختمان قدیمی از سه مکعب سفید ساده تشکیل شده که فروتنانه در زیر طبقه همکف قرار گرفته است.  یکی از این مکعبها فضای سبز جلوی رستوران و فضای ورود به آن و دو مکعب دیگر چسبیده به ساختمان قدیمی فضای غذاخوری رستوران را تعریف می کنند.

وقتی چنین مداخلاتی در بافت شکل می گیرد فرهنگ سازی برای سکنه بافت به وجود می آید که به ارزش آنچه دارند و فضایی که در آن زندگی می کنند واقف شوند.  

باید حواسمان باشد که ما تازه واردین این بافت شهری هستیم و آنها صاحبخانه های قدیمی. افزایش ارزش ملک نباید، آنها را ترغیب به ترک بافت کند. درگیر کردن ساکنین بافت در مشاغل جدید و تقسیم منافع با آنها و یا استفاده از مشاغل و تولیدات آنها به ماندن آنها در بافت کمک می کند.

هتل بوتیک حنا یکی از هتل‌های خاص شهر تهران است که در کوچه لولاگر قرار گرفته است. در ادامه عکس‌های از روند مرمت این بنا و تبدیل آن به هتل را ببینید.

تصاویر برگرفته از وب سایت معماری معاصر ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =