چمدان : به نظر می‌آید که  فیلمبرداری در اماکن تاریخی، این روزها در سریال‌های شبکه نمایش خانگی، بسیار پر طرفدار شده و کار به جایی رسیده که حتی برخی از این فیلم‌ها در بناهای بسیار مهم تاریخی همانند کاخ سعدآباد و یا عمارت مسعودیه فیلم برداری می‌شوند که البته این اتفاق به خودی خود مساله بدی نیست، اما آنجایی نگران کننده می‌شود که ضوابط و نظارتی برای فیلم‌برداری در اماکن تاریخی وجود ندارد، وهمواره بیم آن می‌رود که گروه‌ های فیلم برداری با تعداد زیاد نفرات خود و تجهیزات متفاوت در صورت نداشتن ضوابط حفظ میراث فرهنگی و نبود ناظری بر آن سبب آسیب به بناهای تاریخی شوند.

[related-post id="9936"]

چندی پیش در رسانه‌ها خبری منتشر شد که به اسم انجام پروژه مرمت درب عمارت طباطبایی‌ها را بر روی بازدیدی کنندگان بسته‌اند و در حال تهیه یک سریال هستند، علاوه بر آن بخش‌هایی از سریال آشوب که به تازگی در شبکه نمایش خانگی منتشر شد نیز در عمارت مسعودیه تصویربرداری شده‌است. 

علاوه بر این موارد، بخش‌هایی از سریال عالیجناب نیز که هم اکنون در حال توزیع در شبکه نمایش خانگی است نیز در کاخ سعدآباد فیلم‌برداری شده در حالی بر اساس ضوابط کنونی تصویر برداری در اماکن تاریخی تحت نظر سازمان میراث فرهنگی تنها برای مواردی همانند ساخت مستند و تبلیغات میراث فرهنگی   و آن هم تنها با مجوز ستاد مرکزی امکان پذیر است، به ویژه آنکه مجموعه های تاریخی همانند سعدآباد به دلیل اهمیت زیاد، ملاحظات بسیاری برای مورد استفاده‌قرار گرفتن دارند.

[caption id="attachment_10013" align="aligncenter" width="1000"] موزه ظروف[/caption]

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها و اماکن تاریخی کشور در پاسخ به خبرنگار چمدان در ارتباط با اینکه این سریال با چه مجوزی در کاخ سعد آباد تصویر برداری شده‌است، اظهار بی اطلاعی از کل این ماجرا کرد.

همچنین  شیرین شعبانی مدیر موزه ظروف کاخ سعدآباد که بخشی از این سریال در این موزه تصویربرداری شده نیز حاضر به مصاحبه در اینباره نشد.

کد خبر 9993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =