چمدان :   محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی در بازدید از ابنیه تاریخی منطقه زلزله‌زده کوهبنان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۸۰درصد از ابنیه‌های تاریخی منطقه کوهبنان دچار آسیب شده‌اند، گفت: در حال حاضر اولویت‌ها شناسایی و مقرر شد از هفته آینده هیاتی با همکاری کار‌شناسان محلی، شهرداری، فرمانداری، همراهی نمایندگان مردم منطقه و مدیری با سابقه در امر مرمت، با ارائه طرح مرمت، سامان‌دهی و بازسازی مناطق آسیب دیده پس از زلزله را به فوریت آغاز کنند. این در حالی است که اقدامات اضطراری پیش از ارائه طرح انجام خواهد شد.


او با تأکید بر اینکه کوهبنان منطقه‌ای فرهنگی و علمی با افراد فرهیخته و دانشمندان متعدد در حوزه‌های علوم و عرفان است گفت: این منطقه با بیش از ۲۵۰ اثر تاریخی دارای ظرفیت‌های بی‌شمار میراث‌فرهنگی است.
معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه کوهبنان منطقه‌ای فرهنگی و علمی با افراد فرهیخته و دانشمندان متعدد در حوزه‌های علوم و عرفان است گفت: این منطقه با بیش از ۲۵۰ اثر تاریخی دارای ظرفیت‌های بی‌شمار میراث فرهنگی است.
او ادامه داد: تلاش داریم تا با بازسازی و مرمت بناهای تاریخی همچون بازار، خانه‌ها و بناهای یادمانی و... این اماکن به‌منظور ارائه هنرهای سنتی، صنایع‌دستی و سایر کاربری‌های عمومی و جاذبه‌های گردشگری به موزه، نمایشگاه و... تبدیل شود تا مورد بهره‌برداری و استفاده عموم و گردشگران فرهنگی قرار گیرد.
طالبیان با بیان این‌که منطقه کوهبنان مرکز تاریخی‌فرهنگی منحصر‌به‌فردی است ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با همکاری‌های صورت‌گرفته، هرچه سریع‌تر ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی و گردشگری این منطقه معرفی شود تا این شهر به منطقه‌ای جذاب برای علاقه‌مندان و گردشگران فرهنگی تبدیل شود.
او با اشاره به پس‌لرزه‌هایی که در این منطقه در حال وقوع است، یادآور شد: امیدواریم به‌سرعت و قبل از تخریب بیشتر به‌دست پس‌لرزه‌های بعدی با مرمت‌های اضطراری از تخریب جلوگیری کنیم.کد خبر 9492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =