چمدان : سفال‌های روستای کلپورگان یکی از ارزشمندترین صنایع دستی ایران است. سفالی خاص که سال گذشته نیز این شهر را به عنوان روستای صنایع دستی در شورای عالی صنایع دستی به ثبت جهانی رساند. با این وجود نبود امکانات عرضه در کشور، سفال کلپورگان در ایران را مغفول نگه داشته است.
 روستای کلپورگان سال گذشته به عنوان روستای صنایع دستی ثبت جهانی شده اما نبود زیر ساخت ها ارتباطاتی مانند اینترنت عرضه محصولات این روستا را با مشکل روبرو کرده است

روستای کلپورگان یکی از روستاهای دور افتاده استان سیستان و بلوچستان است و زیر ساخت‌های ارتباطاتی مناسبی ندارد و سفال این روستا با وجود شهرت جهانی نتوانسته به خوبی در کشور عرضه شود و بسیاری از وجود این سبک سفال ارزشمند بی‌خبر هستند.

نبود زیر ساخت‌های ارتباطی مانند آنتن ندادن گوشی‌های همراه و در دسترس نبودن اینترنت باعث شده که هنرمندان این روستا از شرایط فروش‌های اینترنتی نیز بی‌بهره بمانند. در حالی که فروش اینترنتی می‌تواند به اقتصاد این روستا که محصول آن سفال است کمک کند.

شورای این روستا  روز گذشته در درخواستی به روابط عمومی وزارت ارتباطات با اشاره به اهمیت فروش اینترنتی سفال‌های کلپورگان خواستار رسیدگی به وضعیت ارتباطاتی این روستا شده‌اند.

همچنین محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز در پاسخ به توییت خبرنگار چمدان از پیگیری وضعیت اینترنت و ارتباطات در روستای کلپورگان خبر داد و گفت: در سفر به استان سیستان و بلوچستان بررسی وضعیت این روستا را در الویت قرار می‌دهد.گفتنی است سفال کلپورگان نوعی از سفال است که توسط زنان روستای کلپورگان بدون چرخ سفال ساخته می گ‌شود و نقوش روی آن قدمت باستانی دارد و این هنر طی هزاران سالی سینه به سینه در این منطقه حفظ شده است.
کد خبر 88751

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =