۵۲ درصد ناوگان هوایی کشور زمین‌گیر شدند | کاهش پروازهای داخلی در پی افزایش قیمت بلیت هواپیما

چمدان :  مرتضی دهقان با بیان اینکه 50 درصد گردشگران دنیا از طریق حمل و نقل هوایی جابجا می شود گفت: باید با گسترش این صنعت در کشور سهم حمل و نقل هوایی را در گردشگری توسعه بدهیم، شرایطی که در حوزه تحریم‌ها به کشور اعمال شده باعث بالا رفتن هزینه‌ها و کاهش مسافر شده که امیدواریم با حل این مشکلات روند رو به رشدی را شاهد باشیم.

وی با یادآوری این‌که 34 درصد هزینه‌های خطوط هوایی در جهان صرف تامین سوخت می‌شود، افزود: در ایران این هزینه 19 درصد است چراکه ما به خطوط هوایی برای تامین سوخت سوبسید می‌دهیم، 50 درصد هزینه‌های ایرلاین‌های داخلی هزینه‌های ارزی است، برخی می‌گویند بالا رفتن نرخ ارز ربطی به سوخت هواپیماها ندارد این موضوع صحت ندارد.

دهقان افزود: تحریم‌های جدید و محدودیت‌های پیش روی نیاز به همت و تلاشی مضاعف دارد تا بتوانیم اهداف غیر انسانی را خنثی کنیم.

[related-post id="86200"]

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به آزادسازی بلیت هواپیما به تسنیم گفت: حدود 70 درصد بلیت‌های کشور تابع مقررات ابطال و تغییر و حدود 30 درصد چارتری است، بسیاری از سایت‌هایی که هواپیمای چارتری ارائه می دادند به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شده‌اند و آمادگی داریم در این حوزه با معاونت گردشگری همکاری داشته باشیم.

دهقان با اشاره به اینکه باید حضور و نظارت دستگاه‌های نظارتی در این بخش پررنگ باشد افزود: تاکنون نگاه‌ها به صنعت حمل ونقل هوایی غیرتوسعه‌ای بوده است که این امر آفت این صنعت به شمار می‌رود و باید سیاست‌های کلان صنعت به سیاست‌های توسعه‌ای تغییر یابد.

[related-post id="82109"]

وی گفت: شرایط تحمیلی تحریم بر صنعت باعث شده فشارهای زیادی به شرکت جهت تامین ناوگان و قطعات وارد شود و افزایش هزینه‌های عمومی در ماه‌های اخیر نیز باعث شد که سفرهای هوایی کاهش یابد.

به گفته دهقان، هم اکنون 310 فروند هواپیما در کشور با متوسط عمر 24 وجود دارد که 150 فروند (48.3 درصد) آن فعال است و 50 درصد هزینه‌های حمل و نقل هوایی ارزی است.

[related-post id="82780"]

 
کد خبر 86510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =