نشست سی‌وسه پل تکذیب شد ؛ انحنا قدیمی است | خشکی و عبور مترو نگران کننده است

چمدان : فریدون الهیاری در گفت‌وگو و با خبرنگار چمدان در مورد خبر نشست سی و سه پل گفت:  خبر نشست سی و سه پل صحت ندارد و تکذیب می‌شود. هیچ اتفاق جدیدی برای سی و سه پل رخ نداده‌است.

وی ادامه داد: سی وسه پل جزء بناهای شاخص ما است که مرتب بررسی فنی می‌شود. خبری که اکنون منتشر شده احتمالا به دلیل برداشت‌های نادرست بوده است و صحت ندارد.
اینکه بگوییم  به دلیل فرونشست،  انحنا به وجود آمده درست نیست چرا که  اگر فرونشست رخ دهد، سازه دچار شکست‌ می‌شود. سازه سی وسه پل مومی نیست که با فرونشست انحنا پیدا کند، این انحنا اتفاق جدیدی نیست و سال‌هاست که وجود دارد و ممکن است در زمان ساخت یا مرمت‌ها ایجاد شده باشد

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان افزود: صبح امروز نیز یک گروه کارشناسی برای بررسی وضعیت موجود به سی و سه پل رفته‌اند و من نیز برای جمع بندی نهایی در حال رفتن به سی و سه پل هستم.

وی اظهار کرد: اینکه بگوییم  به دلیل فرونشست،  انحنا به وجود آمده درست نیست چرا که  اگر فرونشست رخ دهد، سازه دچار شکست‌ می‌شود. سازه سی وسه پل مومی نیست که با فرونشست انحنا پیدا کند، این انحنا اتفاق جدیدی نیست و سال‌هاست که وجود دارد و ممکن است در زمان ساخت یا مرمت‌ها ایجاد شده باشد.
عبور مترو از نزدیکی سی و سه پل و خشکی زاینده‌رود خطری برای سی و سه پل ایجاد می‌کند و نگرانیم

الهیاری در پاسخ به اینکه آیا عبور مترو از نزدیکی این سازه و خشکی زاینده‌رود خطری برای سی و سه پل ایجاد می‌کند به چمدان گفت: بله در این زمینه نگرانی وجود دارد، خشکسالی در همه تاسیسات شهری یک دغدغه است اما در سی و سه پل به طور بلند مدت بسته بودن آب را نداشتیم بنابراین هنوز آثاری از آن مشاهده نشده اما برای بلند مدت در این مورد نگرانی وجود دارد.

وی ادامه داد: در مورد مترو نیز که از چهار باغ و نزدیکی سی و سه پل می‌گذرد دغدغه برای میراث دوستان وجود دارد، چه خوب اگر همانطور که خط 2 مترو با جمع‌بندی میراث فرهنگی و شهرداری از میدان امام خارج شد در این مورد هم انجام نمی‌شد اما اکنون که مترو از این محدوده عبور کرده ما ‌بحث پایش بناهای در مسیر را داریم که دانشگاه علم و صنعت مطالعاتی در این زمینه انجام داد و برای کنترل آسیب‌رسانی تمهیدات انجام شده است.

الهیاری توضیح داد: در حال حاضر برای کاهش مشکلات مترو مانیتورینگ مهم‌ترین بحث ما است که باید مداوم صورت گیرد که مقدمات آن فراهم شده و اکنون هم به صورت مقطعی کنترل‌ها وجود دارد. در حال حاضر ارتعاشات مترو  زیر حدمجاز است اما ممکن آسیب‌هایی برای  ریل به وجد بیاید که این مقدار تغییر کند بنابراین نیاز به پایش مداوم وجود دارد تا اگر آسیبی وارد شد، بلافاصله کار متوقف و مشکل حل شود.

ویدئوی زیر تصاویری است که خبرگزاری ایسنا به عنوان نشست سی و سه پل منتشر کرده است:
کد خبر 8401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =