چمدان :  علیرضا رحیمی درباره ادامه آسیب‌های خطوط جدید مترو به بناهای تاریخی در شهر تهران، گفت: شهر تهران دارای آثار تاریخی وسیعی است و حتی بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های آن به خودی خود میراث و تاریخ این شهر را تشکیل می‌دهند به همین دلیل شهرداری و وزارت راه و دیگر دستگاه‌ها که در سطح شهر اقدام به فعالیت‌های عمرانی می‌کنند باید خود را موظف به حفظ این تاریخ بدانند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پروژه‌های عمرانی بزرگ همچون مترو، فاضلاب‌های شهری و... نباید منجر به آسیب به میراث فرهنگی و خالی کردن شهر از هویت شود.

رحیمی با بیان اینکه برنامه ششم به صراحت از ضرورت داشتن پیوست فرهنگی و میراث فرهنگی گفته است ولذا میراث فرهنگی اختیارات قانونی مناسبی برای حفاظت از میراث فرهنگی و مقابله با دستگاه‌های متخلف دارد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان میراث باید از ابزار قانونی که در دست دارد استفاده کرده و تخلفات را به دستگاه قضایی برای اصلاح یا توقف پروژه‌های عمرانی گزارش دهد، اظهارکرد: میراث فرهنگی باید قبل از هر مسئله‌ای به سمت فرهنگسازی ضرورت حفظ آثار تاریخی در میان مردم و مسئولان رود چراکه اگر به اهمیت این مهم برسند دیگر در تقابل با میراث نخواهند بود.

نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است میراث فرهنگی باید هشدارهای لازم را بدهد و دیگر متولیان شهری همچون شورای شهر و نمایندگان مجلس نیز باید به این مهم ورود کنند و مانع از آسیب به تاریخ شهر تهران در پی توسعه شهری شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس افزود: مجمع نمایندگان تهران مجلس در کمیته فرهنگی و اجتماعی، تهدید میراث فرهنگی در سطح شهر را در دست بررسی قرار داده است.
کد خبر 8372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =