چمدان :  کاخ اختصاصی نیاوران با نمایش بخشی از پرده خانه کعبه اهدا شده در سال 1347 هجری شمسی و همچنین چهار اثر نگارگری با موضوعات مذهبی و شمایل نگاری که در مخزن این موزه نگهداری می شوند به پیشواز این دهه می رود.

بنابر یک سنت بسیار قدیمی پس از شستشوی کعبه با گلاب ناب ایرانی، پرده جدید در روز نهم ذیحجه (روز عرفه) یک روز قبل از عید قربان در زمانی که تقریباً همه حجاج برای انجام عمل وقوف در عرفات در این سرزمین حضور دارند تعویض می شود و پرده سال قبل به صورت تکه تکه به سران کشورهای اسلامی اهدا می‌شود.

همچنین موزه کتابخانه سلطنتی به مناسبت نامگذاری 31 مرداد به روز جهانی مساجد از کتاب نفیس "مسجد جامع اصفهان" رونمایی می کند. این کتاب از طریق فتوگرامتری با همکاری مشترک شرکت سهامی نقشه برداری رصد تهران و شرکت ایزمئو ایتالیا که سهم بسزایی در شناساندن معماری اسلامی ایران به جهانیان ایفا کرد تهیه شده و در سال 1352 هجری شمسی منتشر شده است.

علاقه مندان جهت بازدید از این دو نمایشگاه می توانند تا دهم شهریور ماه از ساعت 9 تا 18 به کاخ اختصاصی و موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

  

کد خبر 82733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =