حتی با یک ریال افزایش عوارض خروج مخالفیم |  برخی تازه به صنعت گردشگری آمده‌اند؛ تب و تابشان نخوابد وضع همین است

چمدان : حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در نشست خبری شصتمین سال تاسیس این انجمن گفت: انجمن ما یکی از قدیمی‌ترین انجن‌های صنفی است که در سال 1336 به ثبت رسیده‌است و حدود 1200 تا 1300 عضو دارد که با احتساب افراد مشغول به کار در این دفاتر می‌توانیم بگوییم که بیش از 10 الی 15 هزار نفر عضو داریم.

وی با اشاره به تغییر هیات مدیره این انجمن پس از سال‌ها اظهار کرد: آقای کرمانی رئیس سابق انجمن سال‌ها برای آن تلاش کردند و اکنون نیروهای جوان، با انگیزه و پا به رکاب به آمده‌اند که دفاتر فعالی دارند و کارها با سرعت بیشتری پیش می‌رود. در حال حاضر میان دفاتری که پیش از این امیدی به انجمن  نداشتند، بارقه امید ایجاد شده و با این آشتی جدید، زمینه‌های خوبی برای همکاری فراهم شده‌است.

رفیعی با بیان اینکه در مراسم سالگر تاسیس این انجمن که در روز 7 اسفندماه برگزار می‌شود، بیش از 2 هزار آژانس مشارکت خواهند داشت، توضیح داد: در این مراسم که نمایندگان مجلس نیز در آن حضور خواهند داشت به بیان مطالبات و گله از برخی آزار و اذیت‌ها خواهیم پرداخت، برای نمونه در زمینه برخورد با تخلفات آژانس‌ها هرگز توجه نمی‌شود که این تخلفات بدون دست داشتن دیگر بخش‌ها همانند خطوط هوایی امکانپذیر نیست و یا اینکه بسیار شاهدیم که با همین عناوین افرادی که به امید مفید بودن پا به این عرصه صنعت گردشگری گذاشته‌اند در همان سنگر اول متوقف می‌شوند.

حتی با یک ریال افزایش عوارض خروج مخالفیم

رفیعی در مورد افزایش نرخ عوارض خروج از کشور اظهار کرد: ما افزایش عوارض خروج از کشور را کاری بسیار غیر کارشناسی می‌دانیم  و حتی با افزایش عوارض خروج از کشور از 75 هزار تومان به 76 هزار تومان نیز مخالفیم.

وی با بیان اینکه افزایش عوارض خروج ضرر چندانی برای آژانس‌ها ندارد، چرا که سود آژانس‌ در سفرهای اقشار مرفه است که افزایش عوارض تاثیری در آنها ندارد، گفت: عوارض خروج از کشور در اواخر جنگ به خاطر مشکل مالی به صورت موقت تصویب شد و قرار بر این بود که تنها برای چند سال باشد پا برجا بماند. در آن زمان عوارض را دو برابر کردند با این هدف که این مبلغ برای گردشگری صرف شود اما با این پول کدام جاده و هتل ساخته‌شده‌است؟

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری ادامه داد: مگر می‌شود برای سفر مردم محدودیت قائل شد در حالی که دین ما گفته «سیروا فی الارض..»، این درست نیست که دولت بودجه  خود را از این طریق تامین کند. ما ارتباط خوبی با سازمان میراث فرهنگی داریم، بنابراین امیدواریم این عزیزان که چند صباحی است که به این صنعت آمده‌اند از کارشناسانی که سال‌هاست در این صنعت هستند مشورت بگیرند و بعد بحثی را در دولت مطرح کنند.

رفیعی با اشاره به اینکه همه ما علاقه مند به رونق گردشگری داخلی هستیم، اظهار کرد: در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها جاده‌های ما کشش این حجم از سفر را ندارند و شاهدیم که یک مسیر 3 ساعته 10 ساعت طول‌ می‌کشد. از طرف دیگر، جاذبه‌های ما شناخته شده‌نیست برای نمونه غار کتله‌خور را چند نفر می‌شناسند؟ علاوه بر آن برای سفر به این غار نه جاده خوب، نه قایق درست و نه لباس مناسب وجود دارد بنابراین این گونه نمی‌شود گردشگری داخلی را رونق داد.

وی افزود: ما شفاهی و حضوری مخالفت خودمان را با هرگونه افزایشی مگر برای صنعت گردشگری اعلام کردیم، برای ما جالب است که رئیس جمهور با شعار رونق گردشگری آمد، پس چرا اکنون با سفر خارجی مخالف است؟  اگر به فکر گردشگری داخلی هستید چرا بنزین را گران می‌کنید؟ این یعنی مردم سفر داخلی هم نروند یا انکه با این وضعیت بنزین و جاده‌ها مثلا تا شیراز با پای پیاده بروند، دولت کارغیر کارشناسی انجام داد و اکنون در صدد توجیه آن است.

نظرات ما و معاونت گردشگری متضاد است

رفیعی با اشاره به اتحاد میان تشکل‌های گردشگری اظهار کرد: برخی دوستان دولتی که اتحاد ما را نمی‌پسندند در حال تلاش برای ایجاد انجمن‌های فرمایشی خود ساخته هستند و عنوان کرده‌اند که اساسنامه تشکل‌ها باید مطابق آنچه می‌خواهند باشد، یعنی اکنون همه کار‌ها در این حوزه درست شده و فقط درست کردن انجمن‌های موازی مانده که نتوانند با صراحت لهجه حرف بزنند.

وی در پاسخ به خبرنگار چمدان در ارتباط با رابطه میان انجمن صنفی و معاونت گردشگری گفت: صادقانه بگویم ما ارتباط خوب و صمیمی با هم داریم و گاهی در روز چند بار با معاون گردشگری صحبت می‌کنیم اما ایشان حرف خودش را می‌زند و ما حرف خودمان را! از نظر ما روش ایشان اصلا درست نیست، همه ما آرزو داریم که گردشگر زیاد شود و ارز آوری شود، اما باید بپذیریم که  امکانات لازم را ندارم و  کشور ما نسبت به کشورهای گردشگرپذیر گران است.

رفیعی تاکید کرد: در واقع می‌توانم بگویم با معاونت گردشگری هم حرف بزنیم، حرف‌ها کاملا متضاد است. دوستان ما تازه آمده‌اند و تا زمانی که تب و تابشان نخوابد وضعیت همین است، ما می‌پذیریم که شما هستید اما شما هم مشورت ما را بپذیرید.

وی با اشاره به اهمیت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: همه جا دولت هزینه نمایشگاه‌ها را می‌دهد، مثلا در نمایشگاه‌ها همیشه یکی از بزرگترین غرفه‌ها برای ترکیه است، اما دولت ما کی هزینه شرکت در نمایشگاه را به ما می‌دهد؟ از کمترین اتفاقات ممکن هم می‌خواهند خودشان استفاده کنند.

وی همچنین در مورد هزینه خرید بسته سفر از آژانس‌ها که گاهی گرانتر از روش‌های دیگر است توضیح داد: ایراد کار جای دیگری است ما دو فصل پر سفر داریم که در تعطیلات است و در این فصل‌ها اغلب قیمت ایرلاین‌ها و هتل‌ها افزایش می‌یابد در حالی که در دیگر کشورها تعطیلات در طول سال توزیع شده‌است. ما با مسائل مختلفی در این زمینه روبرو هستیم مثلا ستاد اربعین اعلام کرد‌ه‌ بود که آژانس‌ها برای تور اربعین نباید بیش از یک میلیون و دویست هزار تومان بگیرند در حالی که تور برای هزینه بلیط یک میلیون 700 هزار تومان قرار داد بسته است. هرچند تور به اربعین حتی نباید یک میلیون و 200 هزار تومان باشد اما به خاطر شرایط سفر در آن زمان قیمت‌ها افزایش می‌یابد.
کد خبر 7976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =